IBS ? Tradycyjnie brak diagnozy

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mjk
Początkujący ✽✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: pomorskie

IBS ? Tradycyjnie brak diagnozy

Post autor: Mjk » 01 gru 2014, 19:00

Cześć wszystkim,

Wybaczcie że takie długie, ale jak większość tych historii, moja też jest zagmatwana i chyba krócej się nie da :mrgreen:

Problem z jelitami zaczął się niecałe 2 lata temu. Choruję na przewlekłe zapalenie prostaty (do dzisiaj zresztą niewyleczone) i przy kolejnej antybiotykoterapii jelita zaczęły lekko wariować, na początku to było kilka pojedynczych biegunek, potem zaczęły się zaparcia i ogólnie dość nieregularne wypróżnienia. Do tego dochodził czasem dziwny ścisk, tak jakby zaraz mnie miała złapać biegunka, ale nic się nie działo - to chyba było nerwowe. Lekarz oczywiście zdiagnozował IBS. Brałem Xifaxan, Duspatalin, Tribux, Debutir, do tego ciągle probiotyki typu San Probi, Multilac, itd., a także przez jakiś czas IPP/Controloc. Nic nie pomogło, stopniowo robiło się co raz gorzej.

Obecnie - największym problemem są biegunki i niepełne wypróżnienia. Praktycznie nie ma już ''lepszych dni'', od kilku miesięcy co raz gorzej. Rano to zazwyczaj 2-3 razy w toalecie w krótkim czasie, stolec na początku normalny uformowany, potem już trochę mniej, ale tragedii nie ma. Potem jeszcze często jedna albo dwie wizyty w toalecie w ciągu dnia, ale najgorsze jest to ciągłe parcie na stolec i uczucie niepełnego wypróżnienia. Czasem jak mnie tak konkretnie przeczyści to mam np. dwa dni względnego spokoju (zaparcia), a potem jazda od nowa. Do tego ciągłe burczenie/przelewanie, ból w prawym dolnym rogu oraz pod lewym żebrem lekki ból i takie bulgotanie. Często gazy, spore wzdęcia i odbijanie się powietrzem, nawet niekoniecznie po jedzeniu. Dwa czy trzy razy troszeczkę krwi na papierze, ale to mogło być też od hemoroidów. Oprócz tego problemy skórne, ciągła egzema, wory pod oczami, ogólne osłabienie. Ważyłem 72 kg przed tym wszystkim, teraz może dobijam do 55 kg przy 177 cm wzrostu.

Wykonane badania:

USG jamy brzusznej - wszystko w normie

Kolonoskopia - tylko fragment do zagięcia śledzionowego, przerwano ze względu na straszny ból. Na tym odcinku śluzówka gładka z widocznym rysunkiem naczyniowym, drobne wybroczyny w bańce odbytu i drobne żylaki odbytu. Lekarz wykonujący mówił że jelito strasznie mocne/sztywne, cokolwiek to znaczy. Z pobranego wycinka; przekrwienie, oraz cechy wcześniejszego lekkiego uszkodzenia błony śluzowej jelita grubego, brak zapalenia.

Helicobacter pylori - ujemny

Pasożyty, lamblie z kału - ujemny, ale podobno te wyniki są często nieprawdziwe?

Drożdżaki - candida glabrata (wzrost obfity), wcześniej jeszcze była albicans

Przeciwciała p/transglutaminazie tkankowej IgA + IgG - w normie

IGA ogólne - w normie

FT4, TSH, Żelazo, OB - w normie

Morfologia - obniżona liczba neutrocytów, limfocytów, eozynocytów, podwyższone monocyty

Obecnie czekam jeszcze na wynik kalprotektyny. Mam wizytę u gastrologa za 2 tygodnie, jak ten wynik będzie zawyżony to pewnie znowu kolonoskopia, tylko tym razem ze znieczuleniem. Macie jeszcze jakiś pomysł, jakie badania można dodatkowo wykonać?

Diety jakiejś konkretnej nie stosowałem, ale nie jem nabiału, zero jakichś fastfoodów i napojów gazowanych, staram się jak najmniej słodyczy, ogólnie kuchnia domowa. Podczas konkretniejszych biegunek no to ryż, marchewka, tradycyjnie.

Te wszystkie objawy są na tyle upierdliwe, że wszystko mi się do góry nogami odwróciło, dotychczasowa praca, plany itd. Długo by opowiadać, ale nieciekawie to wygląda.

Jak macie jakiekolwiek porady/wskazania, będę wdzięczny. Czy ta cała candida może powodować takie akcje? Gastrolog kompletnie olał temat i podobno to nie ma żadnego znaczenia, a w internecie to takie cuda są, że mam mętlik w głowie. Jakieś inne przyczyny, zakamuflowane robaki nie wychodzące w badaniach? :help:

Pozdrawiam i dzięki jeśli wytrwaliście do końca tych wypocin :wink:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: IBS ? Tradycyjnie brak diagnozy

Post autor: Mamcia » 01 gru 2014, 19:16

Poczekaj na wynik, ale panel wykonanych badań masz dość ograniczony.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 06 gru 2014, 14:17

Dostałem wynik - kalprotektyna wyszła niby w normie, ale tak trochę na granicy - 49,2 mg/kg :mrgreen: Zastanawiam się, czy nie powtórzyć badania, tylko w tej Genoxie zamiast Diagnostyki.

Trochę długi był tylko ten czas wykonania badania, próbkę oddałem 19 listopada, a badanie zostało przeprowadzone dopiero 28 listopada. Te próbki można tak długo przechowywać i nie wpływa to na wynik?

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: małopolskie

Post autor: Agula84 » 06 gru 2014, 19:50

kalprotektyna przy ibsie moze byc nawet podwyzszona, przy czym powiedzmy że niewiele, tak jest w diagnostyce, oni maja norme do 50 ale dla ibsa lekarka mowila ze normalny wynik to tez i 60. wiec spokojnie.
Co do przechowywania probek to byla tu rozmowa, niektore mozna niektore nie, zalezy od sposobu przechowywania. diagnostyka przyjmuje swieza probke i nie przyjmuje jej np. w sobote, ale w mswia w warszawie wiem, że byly dluzej przechowywane. odszukaj gdzies tu taki watek o kalprotektynie bo tam to było ladnie opisane.
Agula 84 :)

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 06 gru 2014, 21:29

próbki spokojnie można mrozić i trzymać w pokojowej temp. przez parę dni. To jest jedna z zalet kalprotektyny. Dlatego można ją wysłać kurierem. Co do daignistyki to nie wiem jaką metodą wykonuje bo elisa to tylko test immunoenzymatyczny, ale jaki nie wiem?? Może robią to na płytkach 96 dołkowych i zbierają przesyłając do centralnego laboratorium, a może wysyłają do genoxy??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 06 gru 2014, 23:00

Dzięki za odpowiedzi.

Badanie zostało wykonane chyba w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, bo z ich logo i danymi dostałem wydruk. Natomiast na wynikach online na stronie Diagnostyki mam napisane, że wykonano w oddziale Diagnostyki w Poznaniu, a zlecającym jest jakiś adres z Krakowa...czyli w sumie nie do końca wiadomo :mrgreen:

No tylko teraz dalej nie bardzo wiem co zrobić. Wynik średnio mnie uspokoił, ale też w sumie zbyt wysoki nie jest. Powtórzę to badanie tak za kilka tygodni dla pewności. Powiedzmy że kolonoskopię chwilowo odstawiam, do gastrologa mam wizytę niedługo, ale podejrzewam że nic nowego nie wymyśli, jak zwykle będzie ''nie denerwować się, jeść regularnie i nie pić mleka'' :mrgreen:

Jakie dalsze badania wykonać? Co z tą candidą - opinie są tak sprzeczne ze sobą, że ja naprawdę nie wiem jak to z tym faktycznie jest. Jest jeszcze jakieś ważne badanie, które ominąłem? Sytuacja jaka jest teraz jest naprawdę mało ciekawa i za daleko tak nie zajadę. Jakaś magiczna dieta bez bez glutenu, nabiału i cukru? Już sam nie wiem co tu jeszcze wykluczać, wyglądam jak kościotrup...

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 06 gru 2014, 23:27

Poczekaj, a jeśli się nie uspokoi zrób ilościowy w genoxie.

Lukas87
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Post autor: Lukas87 » 01 sty 2015, 23:16

Witaj męczyłem się z gazami,bólami, burczeniem, przelewaniem itd brałem wszystko od probiotyków po leki na candidę,ibs. Przeczytałem mnóstwo postów,artykułów na ten temat objawy męczyły mnie 2 lata aż dwa tygodnie temu znalazłem artykuł (https://piotrbein.wordpress.com/2012/02 ... uleczalny/) o wybijaniu drożdżaków sodą oczyszczoną!! Nikogo nie namawiam do tej metody ale jest świetna bo odkwasza organizm i zabija z miejsca drożdżaki. W tydzień wzdęcia ustały, nie boli, przyszła mi chęć do życia i pracy. Trzeba w szklance gorącej wody rozpuścić łyżeczkę sody a gdy roztwór przechłodzi się dodać łyżeczkę miodu (nie cukru). Soda szybko się wchłania a miód ma na celu przyspieszyć wchłanianie przez drożdżaki. Smak obrzydliwy aż człowieka mdli ale przezwyciężyłem to!! Pijemy to nad czczo (przez 3dni następnie 10dni przerwy i jeszcze raz przez 3 dni) pół godziny przed posiłkiem a po południu stosowałem probiotyk aby flora jelit nie rozwaliła się. W podanym artykule zaleca się pić to 2 razy dziennie ale ja piłem tylko raz. Język miałem białawy a teraz nalot zszedł jak ręką odjął.
Ten kto ma IBS niech spróbuje a może pomoże :wink:

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 02 sty 2015, 11:44

Wybacz, ale za duża abstrakcja, jakieś teorie o nowotworach połączonych z candidą....zostanę przy bardziej konwencjonalnych metodach, na takie eksperymenty to jestem zwyczajnie zbyt głupi żeby móc zweryfikować, czy to nie są jakieś bzdury :grin: Zresztą picie sody oczyszczonej to nie wiem czy to taki najlepszy pomysł, jakoś mam lekkie obawy, podaruję sobie tą metodę :mrgreen:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 02 sty 2015, 15:19

Mjk pisze:Zresztą picie sody oczyszczonej to nie wiem czy to taki najlepszy pomysł
to akurat stary sprawdzony sposób z "tradycji ludowej" na różne przypadłości,z cytryną czy octem winnym -na kaca czy wątrobę,na żołądek,na wzdęcia i refluks .
Kiedyś gdy nie było "specyfików" tak się leczyło,dziś w aptekach to samo tylko w barwnych opakowaniach ,marketing górą :wink:
Kiedyś bywały w sklepach oranżady w proszku,właśnie na tej samej zasadzie działające..bąbelki z proszku :lol:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Lukas87
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Post autor: Lukas87 » 02 sty 2015, 20:42

Mjk pisze:Wybacz, ale za duża abstrakcja, jakieś teorie o nowotworach połączonych z candidą....zostanę przy bardziej konwencjonalnych metodach, na takie eksperymenty to jestem zwyczajnie zbyt głupi żeby móc zweryfikować, czy to nie są jakieś bzdury :grin: Zresztą picie sody oczyszczonej to nie wiem czy to taki najlepszy pomysł, jakoś mam lekkie obawy, podaruję sobie tą metodę :mrgreen:
Co powoduje candidę?? zakwaszenie organizmu!! więc należy go odkwasić a soda bardzo dobrze to robi bo ma odczyn zasadowy.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 02 sty 2015, 21:01

I ta soda (czyli wodorowęglan sodu) po wypiciu reaguje z kwasem solnym i powstaje roztwór NACl woda, i dwutlenek węgla (cudownie się po tym odbija).
To jedna z podstawowych reakcji chemicznych, którą powinniście poznać na lekcjach chemii w szkole podstawowej, jeśli tam jeszcze istnieje taki przedmiot.
NaHCO3 + HCl → NaCl + H2O + CO2
życzę powodzenie w odkwaszaniu organizmu i leczeniu grzyboraka.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2015, 21:17 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 02 lut 2015, 21:20

Mam do Was jeszcze jedno pytanie. Byłem ostatnio u gastrologa, dostałem tak na próbę Asamax 3x2 na 2 tygodnie. Rozmawialiśmy jeszcze o dalszych badaniach, wspomniał o konieczności zrobienia pasażu przewodu pokarmowego, tak żeby sprawdzić jelito cienkie, a potem prawdopodobnie powtórzenie kolonoskopii. Wypisał mi skierowanie....a w domu przeczytałem i okazało się, że dostałem skierowanie na wlew doodbytniczy, który o ile dobrze się orientuję, służy do badania jelita grubego? :neutral: No i tak się zastanawiam, czy jest sens to robić, skoro i tak pewnie miałbym powtarzaną tą kolonoskopię? Kolonoskopia jest chyba dokładniejsza od tego wlewu?

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 24 lut 2015, 15:15

Zrobiłem badanie na obecność lamblii w surowicy, wyszło coś takiego:

Giarda Lamblia IgM w surowicy: ujemny (wynik ujemny gdy miano IgM<1:16)

Giarda Lamblia IgG w surowicy: dodatni (wynik dodatni gdy miano IgG 1:32)

Co to dokładnie oznacza? Jeśli IgG jest dodatnie, to znaczy że infekcja jest przewlekła, lub kiedyś była?

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 24 lut 2015, 23:40

A normy tego laboratorium?? Natomiast IGG oznacza, że miałeś kontakt z tym pierwotniakiem, który jest dość pospolity i przeciwciała IgG są często dodatnie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”