Czy to na pewno CU...

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Karramba
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: podlaskie

Czy to na pewno CU...

Post autor: Karramba » 10 lip 2013, 13:35

Pomóżcie mi zinterpretować wyniki, ciągle mam nadzieję, że to coś innego. Doktor wstępnie zdiagnozowała po kolonoskopii CU, ale jeszcze nie widziała histopatologi, a wizytę u niej mam dopiero za tydzień. Biorę Asamax tabletki 3X2 i 1 czopek asamax. Objawy prawie ustąpiły.
Kolonoskopia: liczne nadżerki aftowate, zatarty rysunek naczyń
Histopatologia: przewlekły naciek zapalny z grudkami chłonnymi, bez obecności ropni kryptowych. Zmiany o średnim i dużym nasileniu
Objawy: mega ilości krwi i śluzu, i ostre bulgotanie w końcówce jelita, poza tym żadnych innych dolegliwości
Morfologia, CRP, OB, Alt i inne których nazw nie pamiętam - wszystko idealnie
Posiew, salmonella shigella, clostrifidium, toksyny jakieś tam też nie stwierdzono.
Mam cichą nadzieję, ciągle się łudzę, że to nie to ;) Proszę o sprowadzenie mnie na ziemię, albo o podtrzymanie złudnych nadziei...
Karramba

Martynka86
Debiutant ✽
województwo: dolnośląskie

Re: Czy to na pewno CU...

Post autor: Martynka86 » 10 lip 2013, 13:54

hej:)
po pierwsze witaj na forum :wink:

jeżeli chodzi o Twoje objawy to niestety nikt Ci tu na 100% nic nie powie - musisz poczekać na wyniki histopatu (a i on może okazać się niewystarczający do konkretnej diagnozy :neutral: )
ważne, że wyniki z krwi są ok i nie masz anemii :) skoro asamax działa to też nieźle, bo i z tym niektórzy mają problemy :wink:

rozumiem, że zmiany masz głównie w jelicie grubym? męczą Cię przy tym biegunki?

jeszcze raz WITAM :razz:

Karramba
Debiutant ✽

Post autor: Karramba » 10 lip 2013, 14:13

Przepraszam, że z tego wrażenia nawet się z Wami nie przywitałam :)
A więc Witajcie :)
Wynik histopatologii jest, napisałam, ale pewnie trudno dostrzec bo tak skromnie opisany, więc cytuję jeszcze raz: "Przewlekły naciek zapalny z grudkami chłonnymi, bez obecności ropni kryptowych. Zmiany o średnim i dużym nasileniu". I to koniec cytatu, tylko tyle w wyniku histopatologii było. I ten skromny opis właśnie powoduje, że jeszcze się łudzę...
Biegunek nie mam, wszystko działa jak należy, zmiany są w 20 ostatnich cm jelita. Nic nie boli - tylko burczy :oops:
Karramba

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 10 lip 2013, 14:19

No i tutaj była by potrzebna Mamcia :wink:

Z tego co piszesz, to wyniki histopatologii już masz. Tam powinna być jakaś diagnoza podana, najczęściej piszą to po łacinie, lub chociażby jakieś nakierowanie dla lekarza prowadzącego.
Z tego co ja pamiętam, to w przypadku CU występują ropnie kryptowe, których u Ciebie nie ma. Więc może to nie CU a jakieś zapalenie swoiste. Tak że ja podtrzymuję Twoją nadzieję, nawet jeżeli jest złudna :)
Ale wiesz, tylko lekarz prowadzący może powiedzieć coś konkretnie.

.

Karramba
Debiutant ✽

Post autor: Karramba » 10 lip 2013, 14:35

Och, Tomy, dziękuję za podtrzymanie nadziei, dobrze mi z nią :wink:
Też zdziwiło mnie, że nie ma żadnej diagnozy nawet w cudzoziemskim języku... Bo stan zapalny to doktor gołym okiem widziała (no przez kolonoskop) i nawet mi dała spojrzeć więc też jestem świadkiem, że tam jest.
Po konkrety do doktor idę za tydzień, do tego czasu zostanę ze swoją nadzieją :razz:
Pozdrawiam!
Karramba

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Post autor: noodle » 10 lip 2013, 20:45

martita, zatarta siatka naczyń zawsze pasuje do CU?
Bo ja mam np. tak:
Na badanym, uwidocznionym odcinku błona śluzowa prawidłowa, z zachowaną siatką naczyń, haustracje prawidłowe. W bańce odbytnicy, w jej części dystalnej siatka naczyniowa nieco miejscami o zatartej siatce naczyń.
Na zewnątrz odbytu bez zmian. Per rectum w zasięgu badającego palca bez oporów patologicznych. Napięcie zwieraczy prawidłowe. Aparat wprowadzono do poprzecznicy, badania dalej nie kontynuowano ze względu na złe przygotowanie oraz złą tolerancję badania przez chorą. Na badanym, uwidocznionym odcinku błona śluzowa prawidłowa, z zachowaną siatką naczyń, haustracje prawidłowe. W bańce odbytnicy, w jej części dystalnej siatka naczyniowa nieco miejscami o zatartej siatce naczyń - pobrano wycinki.
Fragment błony śluzowej jelita grubego o gruczołach regularnie rozmieszczonych. W obrzękłej blaszce właściwej skąpe nacieki złożone przeważająco z komórek limfoidalnych oraz drobne wybroczyny. W całości obraz histologiczny nie jest charakterystyczny.

Polypus hyperplasticus.
Zapraszam na http://bezglutenowy.blog.pl

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 10 lip 2013, 22:05

martita pisze:Tomy napisał/a:
Z tego co ja pamiętam, to w przypadku CU występują ropnie kryptowe, których u Ciebie nie ma

nie zawsze one występują w colitis ulcerosa, także nie jest to wyznacznik żaden
No jak to żaden ? Jest to jeden z podstawowych wyznaczników, że może to być CU. Owszem, ropnie kryptowe mogą też występować w przypadku innych chorób jelit ale pytanie było, czy otrzymane wyniki badań przemawiają za CU, no to widać, że nie przemawiają. Zatarty rysunek naczyń może być i w przypadku innych zapaleń jelita, nadżerki aftowate też - mogą być nawet wynikiem zastosowania fortransu przed badaniem :wink: więc to na pewno są mniejsze wyznaczniki w kierunku CU niż obecność ropni kryptowych. Można mieć CU i ropni kryptowych może nie być, jeżeli zachorowanie jest bardzo świeże lub w czasie długo trwającej remisji.

Jak będzie trza, to mogę powklejać tu linki skąd mam te wszystkie mądrości.
Ale tak naprawdę, to najlepiej sprawę by wyjaśniła Mamcia.

.

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽

Post autor: noodle » 10 lip 2013, 22:06

martita, bo u mnie np. lekarz powiedział, że nie ma jednoznacznych zmian ani w kierunku CU ani CD. I zastanawiam się teraz, czy na pewno wszystko jest okej. No ale przepraszam za wcięcie się w temat :)

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
województwo: mazowieckie

Post autor: mgiełkaa » 10 lip 2013, 23:24

wyznacznikiem są podobno zawsze krwiste biegunki - u mnie nigdy takich nie było, a diagnozę mam CU. Za to cała reszta opisu tak łącznie ze spłyceniem hausracji...
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽

Post autor: noodle » 10 lip 2013, 23:43

Nie miałam krwistych biegunek nigdy. Miałam raz krew utajoną w kale. Raz, bo więcej razy tego nie badałam.

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 11 lip 2013, 10:01

A co to kurde, cenzura jakaś ? :mad:
Jak nie masz nic do powiedzenia w temacie wątku, to się nie wtrancaj i nie rób OT :)

Pisanie o Mamci ma jak najbardziej sens, bo zwracam w ten sposób uwagę nowym forumowiczom, że w jej postach mogą poszukać odpowiedzi, bo na pewno już o tym kiedyś pisała.

Karramba
Debiutant ✽

Post autor: Karramba » 11 lip 2013, 12:23

Eeej co się tak przepychacie... :roll:
Z wielkim zainteresowaniem czytam wszystkie opinie i te bardziej i mniej profesjonalne, wiecie pewnie jak to jest jak się czeka na diagnozę i każdej nadziei się człowiek chwyta. Fajnie jest wiedzieć co wy na ten temat myślicie. Ważne są dla mnie wasze opinie, przecież to wy macie najwięcej doświadczenia i każdy inne. A tu się łapanie za słówka zaczęło.
Proszę o spokój :wink:
I czekam na kolejne wypowiedzi :razz: Napiszcie jak u was wyniki były opisane.
Pozdrawiam :razz:
Karramba

Karramba
Debiutant ✽

Post autor: Karramba » 24 lip 2013, 08:05

Witajcie ponownie :)
Byłam już u lekarza, doktor powiedziała, że to CU, a nawet postraszyła, że może też CD. Ale z powodu, że histopatolog nie napisał co to jest, doktor nie może wypisać recepty refundowanej... Więc do czasu kiedy dostanę dokładnie opisany wynik będę płacić 100% za leki... Ekstra... A jeśli histopatolog nie zechce się fatygować i uzupełniać opisu???
Karramba

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: Baby » 24 lip 2013, 12:39

Karramba, ależ histopatalog wcale nie musi opisać że to na pewno CU. To gastrolog na podstawie obrazu hist.pat. który może być niejednoznaczny, wyników badań, ogólnego stanu zdrowia pacjenta, objawów stawia diagnozę. Wielu z nas nie ma jednoznacznego wyniku hist.pat. a diagnozę ma i tym samym leki na ryczałt.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 24 lip 2013, 16:11

Dokładnie tak jak napisała Baby, . W NZJ trudno jest o jednoznaczną diagnozę. Jednak NZJ jest to na pewno i na tej podstawie leki powinny być refundowane. Skoro gastrolog stwierdził, że to CU to diagnoza jest taka na dzień dzisiejszy.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”