Podejrzenie WZJG lub Lesniowskiego-Crohna

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rinzaghi95
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: pomorskie
Kontakt:

Podejrzenie WZJG lub Lesniowskiego-Crohna

Post autor: rinzaghi95 » 24 lut 2011, 16:01

Witam. mam 15 lat i już od dawna mam problemy z częstymi i czasem silnymi bólami brzucha.
Jakieś 7-8 miesięcy temu pierwszy raz zauważyłem krew w kale, na początku to zbagatelizowałem no i aż do teraz nie poszedłem do lekarza.. Czytałem, że rak jelita grubego występuje u osób w starszym wieku, kał jest koloru czarnego a krew jest ciemna( u mnie raczej jasna) więc mam nadzieję że nie ma dużej szansy na tą chorobę.. Ponadto wczoraj wystąpił u mnie śluz pod koniec wypróżniania ( na początku był stolec o normalnej konsystencji, potem jasnego koloru, rzadki a na końcu śluz ). Zamierzam wkrótce udać się do lekarza, może jakieś porady czego się spodziewać ?

Z objawów wzjg wypisanych na pfm.pl mam tylko niektóre:

- bóle brzucha połączone z bolesnym parciem na stolec; (mam)

- krwisto-śluzowe biegunki; (mam)

- stany podgorączkowe. (raczej nie)
- nasilona, krwista biegunka; (może raz czy dwa się zdarzyło)

- mdłości, wymioty, utrata apetytu i chudnięcie; ( mdłości nie, wymioty nie, utrata apetytu raczej nie, chudnięcie nie z tym że jem sporo a ważę jedynie 58 kg)

- silne bóle i wzdęcia brzucha (tak)

- wysoka gorączka (nie)

- narastanie anemii (nie sądzę)

Dodam jeszcze, że jakiś miesiąc temu miałem bóle w prawej części brzucha (czyli typowy objaw Crohna), z podejrzeniem wyrostka robaczkowego, ostatecznie USG i badanie moczu wykazało jedynie zapalenie węzłów chłonnych

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Re: Podejrzenie WZJG lub Lesniowskiego-Crohna

Post autor: Ania406 » 24 lut 2011, 16:13

rinzaghi95, a do jakiego lekarza się wybierasz? Gastro czy pierwszego kontaktu?

Powinienes zrobić szczegółowe badania krwi, moczu i kału (pasożyty, krew utajona).
Ponadto kolejne USG, pewnie skierowanie na gastroskopię i kolonoskopię. Być może TK jamy brzusznej.
Trudno powiedzieć co to może być - na pewno nie powinieneś tego bagatelizować i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i zacząć diagnostykę.

Jak u Ciebie z dietą?

W profilu masz napisane, że masz 15 lat- jak na to wszystko zapatrują się rodzice?
Care for life and physical health, with due regard for the needs of others and the common good, is concomitant with respect for human dignity.

rinzaghi95
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: rinzaghi95 » 24 lut 2011, 17:07

Chyba najpierw wybiorę się do lekarza pierwszego kontaktu chyba że odradzacie. Rodzice są trochę zaniepokojeni tymi moimi bólami brzucha, ale o pozostałych objawach na razie nie wiedzą, co do diety to raczej odżywiam się w miarę normalnie, śniadanie płatki z mlekiem lub jakieś kanapki, obiad drób, mięso wołowe, zupy, ew. pizza, w szkole kupuje jakieś drożdżówki, jem owoce, warzywa. Niezdrowe jedzenie typu czipsy, cola, hamburgery raczej rzadziej.

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃

Post autor: Ania406 » 24 lut 2011, 17:37

rinzaghi95, idź do lekarza pierwszego kontaktu powiedz co się dzieje, a potem dalej do gastro.
W przypadku zaburzeń układu pokarmowego nie ma sztywnej zasady co do tego, które jedzenie jest na pewno szkodliwe, ponieważ każdy z nas jest wrażliwy na różne produkty.
Wielu osobom szkodzą surowe owoce i warzywa np. Ja nie mogę jeść jabłek czy ogórków.

Koniecznie porozmawiaj z rodzicami na temat wszystkich swoich objawów, gdyż Twój stan zdrowia będzie wpływał nie tylko na Ciebie, ale też na nich. Poza tym jesteś niepełnoletni, więc decyzje o Twoim leczeniu czy wykonywanych zabiegach będą podejmowana w porozumieniu z rodzicami. Ponadto po prostu dobrze jest mieć w nich wsparcie :)
Care for life and physical health, with due regard for the needs of others and the common good, is concomitant with respect for human dignity.

Awatar użytkownika
Asia87
Debiutant ✽
województwo: małopolskie

Post autor: Asia87 » 24 lut 2011, 17:53

rinzaghi95 koniecznie idź do lekarza pierwszego kontaktu, nie ma co zwlekać!!! Na pewno skieruje Cię do gastrologa. Musisz mieć zrobioną gastroskopię i a przede wszystkim kolonoskopię. USG nie jest w stanie stwierdzić czy to Crohn.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 24 lut 2011, 19:35

I jeśli gastro do Klinika w gdańsku na ul. Nowe Ogrody.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

rinzaghi95
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: rinzaghi95 » 02 mar 2011, 09:36

Byłem u lekarza i rzeczywiście dał mi skierowanie do gastrologa, i jeszcze 2 nowe objawy: pierwsza część stolca normalna, a druga koloru czerwono-brązowego rzadka + niewielka ilośc śluzu; ból z prawej strony podbrzusza czyli pewnie kątnica/ część wstępująca okrężnicy, ból nie jest jakiś bardzo silny, ale taki nieciekawy. Do gastrologa postaram się udac wkrótce..

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃

Post autor: Ania406 » 02 mar 2011, 14:26

rinzaghi95 pisze:Do gastrologa postaram się udac wkrótce..
Idź się zapisz od razu, bo może być tak, że będziesz czekał na tą wizytę kilka tygodni.
Nie ma z czym zwlekać. Twóje nowe objawy też wskazują na zaburzenia w pracy jelit. Miałam identyczne przy CD.

rinzaghi95
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: rinzaghi95 » 02 mar 2011, 21:31

od rodziców dowiedziałem się, że jako niemowlak miałem też coś z układem pokarmowym (śluz), podejrzewano jakieś uczulenie ale nic ostatecznie nie stwierdzili, ponadto zawsze miałem niską masę. A dzisiaj ciągle mam te przelewanie chyba w jelitach i czasami pobolewanie i jeszcze mam pytanie czy wizyta u chirurga mogłaby coś wykluczyć ?

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃

Post autor: Ania406 » 02 mar 2011, 21:59

czy wizyta u chirurga mogłaby coś wykluczyć ?
Wykluczy wyrostek, zapalenie otrzewnej i inne pilne dolegliwości wymagające interwencji chirurga- dobrze taką konsultację mieć. Ja przy diagnozie miałm takie 2.

rinzaghi95
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: rinzaghi95 » 04 mar 2011, 16:11

Jedno pytanie, czy ból wywołane CU i CD mogą się utrzymywać przez jakiś czas ? Bo od około 5ciu dni mam właśnie bóle i bulgotanie w jelitach, co do tego gastrologa to raczej za szybko się tam nie dostanę ;/

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 04 mar 2011, 16:23

Sam sobie diagnozy nie postawisz na podstawie tego czy tu napiszemy, że bóle i bulgotanie mogą trwać kilka dni czy nie, jasne że mogą i to wiele dni, ale to nie znaczy, że u Ciebie akurat któraś z tych chorób wywołuje te objawy.
rinzaghi95 pisze:do tego gastrologa to raczej za szybko się tam nie dostanę
a zapisałeś się już? na kiedy masz wizytę?
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

rinzaghi95
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: rinzaghi95 » 04 mar 2011, 17:22

5 dni pod rząd bóle w jelitach, nie ciągle, przy czym nie są specjalnie dotkliwe, więcej jest raczej bulgotania

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 04 mar 2011, 17:52

Oj potrafią się utrzymywać i to nawet powyżej tygodnia, przynajmniej moja córka jak już ma zostrzenie to bardzo cierpi i rzeczywiście bóle brzucha potrafią nieżle i długo dokuczać. I to charakterystyczne uczucie bulgotania i przelewania tez występuje.

Jka mocno boli to bierze Spasmolinę albo Buscopan, a czasami zwykły paracetamol, bo No-spa na nią nie działa
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

kaktus
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --

Post autor: kaktus » 04 mar 2011, 18:46

Jesli moge cos doradzic, to odstaw sobie mleko z diety, u wiekszosci osob z takimi problemami powoduje nasilenie objawow. A na kiedy masz wizyte?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”