Po operacji, ile czasu trzeba aby dojsc do siebie

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
madziunkaa
Debiutant ✽
Choroba: CD u partnera
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Po operacji, ile czasu trzeba aby dojsc do siebie

Post autor: madziunkaa » 29 mar 2008, 23:49

Maz jest po operacji, wycieto croha i przetoke do pecherza. Po operacji nie mogl jesc bo mial uczucie pelnosci, pojawily sie tez problemy z wyproznieniem oraz wzdecia. Teraz jestesmy na diecie i jest troche lepiej. Zmienilismy tez salofalk na pentase.

Powiedzcie ile trwac powinna dieta, za jaki czas moze "bezpiecznie" wrocic do pracy? Czy po operacji bedziemy mieli czas remisji?
Nie rezygnuj z marzeń w obawie przed przegraną.....

Awatar użytkownika
Agikkus
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Re: Po operacji, ile czasu trzeba aby dojsc do siebie

Post autor: Agikkus » 30 mar 2008, 01:16

Ja tez trzymam kciuki i zapraszam na kawe :mrgreen:

mariuszek
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: mariuszek » 30 mar 2008, 15:17

Czesc,

Prawidłowa odpowiedź na Twoje pytanie brzmi pewnie, że jest to sprawa indywidualna. Ja mogę napisać jak to wyglądało u mnie.

Operację (wycinka ok. 30 cm na granicy jelita cienkiego i grubego). miałem w połowie października. Leczenie przedoperacyjne kosztowało mnie ok. 14 kg wagi - przy wyjsciu ze szpitala wazylem 58 kg.

Zwolnienie lekarskie 30 dni - po miesiacu wrocilem do pracy (pracuje przy komputerze, najwiekszy wysilek to noszenie laptopa). Od lutego wrocilem do biegania, widze ze jeszcze troche bede potrzebowal by wrocic do pelni formy:)

Diete traktuje coraz mniej rygorystycznie. Nie jestem w stanie ustalic czy sa rzeczy ktore mi szkodza, czy czasami czestsze wyproznienia (3 razy na dobe) sa wynikiem brakujacego kawalka jelit...

Podstawowy problem obecnie (zupelnie ignorowany przez lekarzy) to brak czucia w prawej, dolnej czesci brzucha - nie moge napiac fragmentu miesni i strasznie mnie to irytuje:)

Jeżeli potrzebujesz wiecej szczegółow, pisz smialo.

pozdr,
Mariuszek

Awatar użytkownika
Szorstki
Debiutant ✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Szorstki » 30 mar 2008, 18:40

Witam, jak wyzej napisze ze to glownie sprawa indywidualna ale moge napisac jak to u mnie wyglada / ło na wzor postu mariuszka :)

Wycieto mi okolo 50 cm jelit na polaczeniu grubego i cienkiego (z czego 20 cm cienkiego). Stracilem 15 kg. przez caly ten problem, po wyjsciu ze szpitala wazylem 45 kg(mam 175cm wzrostu) po okolo 3 tygodniach od wypisu(5 od operacji) waze 58kg.

Zwolnienie ze szkoly na 30 dni, do konca roku z wf-u, jeszcze nie tak dawno ledwo funkcjonowalem, z trudnoscia chodzilem, bezsennosc, wieczne zmeczenie i brak sil na nic. Dzis czuje sie dobrze, zaczynam spalac tluszczyk cwiczeniami :lol: moj stan fizyczny znaczaco sie poprawil, czuje energie do zycia, czyzby wiosna? :mrgreen:

Co do diety to na poczatku byla bardzo rygorystyczna ale zaczynam powoli probowac nowych potraw(mleko, sery, dzemiki, ciasta = w koncu byla wielkanoc :D). Wyproznienia 1-3 dziennie(zjadam polowe dochodow :P ), zauwazylem ze warunkowuje sie to od tego co zjem. Jem "lagodnie" 1 wizyta w :wc: , jesli jedzonko nie podchodzi to 2-3 dziennie, wiec mysle ze bezpiecznie mozna probowac nowych rzeczy po miesiacu od operacji.

Co do braku czucia po prawej stronie to jest normalne po tym czasie, lekarz mi powiedzial ze poprzecinane mam miesnie, nerwy itp. stad wlasnie te objawy. Wiaze sie z tym ze czasem swedzi w miejscu ciecia co oznacza ze sie wszystko tam ladnie goi, tzn te wszystkie warstwy jakie zostaly poprzecinane :)

Ogolnie to juz czuje nosem remisje xD
Waga: 60kg Wzrost: 175cm
Leki: Imuran 1-0-0 Budenofalk 1-0-0 Salofalk 2-0-2 Kwas foliowy 0-1-0 Controloc 0-1-0
Stan: Remisja objawowa 04.08r

Awatar użytkownika
madziunkaa
Debiutant ✽
Choroba: CD u partnera
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: madziunkaa » 01 kwie 2008, 23:23

dziekuje za wasze opinie

u nas jest coraz lepiej i mam nadzieje ze bedzie wszystko ok. Maz sie dziwi, ze ma ciecie po lewej stronie pepka a wszystko dzialo sie po prawej stronie moze to przez ta przetoke?
Nie rezygnuj z marzeń w obawie przed przegraną.....

Joanna23
Doświadczony ❃
miasto: bytom

Post autor: Joanna23 » 02 kwie 2008, 09:45

Mam pytanie mieliście już tyle operacji ale ile czasu chorowaliście na tą chorobą?
Biorę: Asamax tabl 500mg 2-2-2-2, asamax czopek 0-0-1 ircolon 1-0-1, probiotyk, intesta, nospa. Stan: Zaostrzenie. Waga / Wzrost : 40,5 kg/ 158cm.

Misia

Post autor: Misia » 02 kwie 2008, 10:59

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Joanna23
Doświadczony ❃

Post autor: Joanna23 » 02 kwie 2008, 13:10

Ja choruje niecały rok bo od sierpnia 2007 i biorę teraz ASAMAX 2*1 tabletce i folik. Mam zaatakowane 20-30cm. I niewiem co mam myśleć o operacji w dalszych latach. Czy Mnie też takie coś czeka?
Biorę: Asamax tabl 500mg 2-2-2-2, asamax czopek 0-0-1 ircolon 1-0-1, probiotyk, intesta, nospa. Stan: Zaostrzenie. Waga / Wzrost : 40,5 kg/ 158cm.

Awatar użytkownika
Koliberek
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: Koliberek » 02 kwie 2008, 14:55

Elwirka ma rację.Ja choruję ponad 2 lata i mój lekarz nie chce nawet o tym rozmawiać.Zawsze mówi "tylko lepiej".

savi
Debiutant ✽
województwo: małopolskie
Kontakt:

spokojnie

Post autor: savi » 03 kwie 2008, 21:09

Ja też sobie tak myślałem jak Ty jak zostałem zdiagnozowany rok temu. Tak jak mówiono wcześniej, przebieg jest różny u każdej osoby. Z tego co napisałaś zrozumiałem że bierzesz 2*1 tabletke 500mg? To dobrze! bierz ładnie leki i odżywiaj się przyjemnie dla jelitek. Ja i ty obecnie jesteśmy chyba w podobnym stanie, więc możemy się umówić że postaramy się żeby operacyjka nie była potrzebna.

Joanna23
Doświadczony ❃

Post autor: Joanna23 » 04 kwie 2008, 08:08

Tak dokładnie ASAMAX 500mg 1 tabletka rano i 1 na wieczór:) kiedyś miałąm na początku choroby 6tabletek ( 2 rano, 2 południe i 2 wieczór) do tego czopki ASAMAX na noc 1 raz. Trilac i duspatalin 1 rano, 1 wieczór. I tabletki na uspokojenie. GAstrolog powiedział że to wcześnie wykrytwa ale jeżeli 20-30 cm to chyba nie początek. Boję się że ta operacja mnie nie ominie:(

Misia

Post autor: Misia » 04 kwie 2008, 11:08

Joanna23
Doświadczony ❃

Post autor: Joanna23 » 04 kwie 2008, 14:53

Tak dokładnie 2 tanletki na dzień ASAMAX 500mg. A o jakim odżywianiu mówisz? Czyli też myślałeś że operacja kiedyś cię będzie czekać?

Misia

Post autor: Misia » 04 kwie 2008, 15:21

Joanna23
Doświadczony ❃

Post autor: Joanna23 » 07 kwie 2008, 19:20

Niewiem gdzie o to spytać ale Mariuszek napisał ze wypróżnia się 3 razy. Ja tak samo 3 razy na dzień to dobrze czy źle przy CU?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leczenie operacyjne”