Witam!

Wszystkie "dobry" i "czeście" piszcie tutaj (i tylko tutaj). Prosimy o krótkie przedstawienie się.
Jesli macie diagnozę lub jesteście bez diagnozy zapraszamy do działu "Ogólnie o chorobach NZJ".
Jeśli masz mniej niż 18 lat zapraszamy Cię do Forum Junior - w celu uzyskania dostępu napisz do -Ania-.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
aniuko
Debiutant ✽
Choroba: CD u dziecka
województwo: -- poza Polską --

Witam!

Post autor: aniuko » 06 sty 2009, 19:51

Witam wszystkich! Mam na imie Ania i jestem mama osmiolatki chorej na chorobe Crohna. Zdiagnozowana zostala w maju 2008 roku po prawie rocznych (ale nietypowych objawach). Kasia przez prawie rok miala goraczke okolo 37.5 kilka razy w tygodniu, z uplywem czasu coraz czesciej i coraz wyzsza goraczke. Byla czesto zmeczona i malo jada...NIgdy nie bolal ja brzuszek, nie miala biegunki, nie wymiotowala! Dlatego tak trudno bylo komukolwiek z naszych lekarzy wpasc na to co jej jest. Po drodze kilka badan krwi - lekka anemia (jestesmy wegetarianami wiec to nie jest nietypowe) i tylko lekko podniesione CRP (przy takiej goraczce i zazwyczaj jakims katarku czy blu gardla to nie bylo jakies strasznie dziwne). Kiedy w koncu trafilismy do szpitala (mialo byc na jedno noc zrobic szczegolowe badania) po 15 minutach rozmowy z lekrzem (ktory okazal sie miec duze doswiadcznie z ta choroba) bylo prawie pewne, ze to choroba jelit, po kosmicznym USG bylo juz pewne, ze tp Crohn no ale mieszkamy w Niemczech i porzadek musi byc wiec Kasia miala gastro- i kolonoskopie z pobraniem odcinka jelita. No i po tym wszytko bylo jasne! Miala dwumiesieczna kuracje sterydowa, w tej chwili jest bierze mesalazyne. Kosmiczne USG mamy co miesiac i jest bardzo duza poprawa - oczywiscie po sterydach byla duza a teraz powolutku ale sie polepsza. Nie mamy natomiast ZADNEJ diety. Nasz lekarz twierdz, ze jesli dierta rodzinny jest zdrowa to nie ma zadnego dowodu, ze dieta ma jakikolwiek wplyw na polepszenie stanu jelit. NIe wiem, potwarzam tylko co mowi nasz lekarz! Szukam mam, ktorych dzieci tez sa chore na Crohna. Chcialabym pogadac i po prostu nie byc sama! Piszcie tutaj lub na: oconnorki@mac.com. pozdrawiam wszystkich!
Kasia, 12 lat, zdiagnozowana w 2007 roku

Salofalk - nie pomagał
Azathioprine - poważna reakcja alergiczna
Methotraxate - dwa lata działał, później coraz mniej
w tej chwili na Remicade + Methotraxate i jest super! Oby tak dalej!

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Re: Witam!

Post autor: Szaraja » 06 sty 2009, 20:02

Witaj, lekarz ma rację nie ma typowej diety, sama sprawdzasz jak dziecko reaguje na poszczególne składniki. jesli nie miała biegunek i nic się nie dzaiło, to nie ma co zmieniac.
Na forum mozesz zawsze porozmawiać i wyżalić się, sama tgeo też czasem potrzebuję.Fajnei , że Twoje dziecię jest pod dobrą opieką, to barzdo ważne. Kosmiczne UG- przybliż temat jak mozesz.
Pozdrawiam
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

aniuko
Debiutant ✽
województwo: -- poza Polską --

Post autor: aniuko » 06 sty 2009, 20:13

Ooooo - to chyba najszybciej odpowiadajace forum na jakim kiedykolwiek bylam. Nazywam to USG kosmicznym bo nie widzialam takiego ani w Polsce ani w zadnym gabinecie. Jest bardzo dokladne, ma mnostwo roznych koncowek, kilka o duzym powiekszeniu i nawet dla mnie, totalnego laika medycznego, wszytko bylo jasne i widoczne: zgrubienia, cienka scianke jelita, brak jakichs warstw jelita, przeplyw pozywienia i jego brak...jak dla mnie - kosmiczne! Chodzilam na wizyty kontrolne do pani gastrolog w Czestochowie (jestem spod CZestochowy) kiedy bylam na wakacjach i ona mowi, ze u nas takich dokladnych USG BRAK :smutny: ! Ale sie ciesze, ze jestescie! Pozdriawiam. Ani
Kasia, 12 lat, zdiagnozowana w 2007 roku

Salofalk - nie pomagał
Azathioprine - poważna reakcja alergiczna
Methotraxate - dwa lata działał, później coraz mniej
w tej chwili na Remicade + Methotraxate i jest super! Oby tak dalej!

Natalka
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 06 sty 2009, 22:29

Witaj na forum aniuko :smile:
aniuko pisze:nie ma zadnego dowodu, ze dieta ma jakikolwiek wplyw na polepszenie stanu jelit
mi lekarz to samo powiedział, więc się dostosowałam i jem :wink:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 07 sty 2009, 15:24

witaj aniuko !

aniuko pisze:Nie mamy natomiast ZADNEJ diety. Nasz lekarz twierdz, ze jesli dierta rodzinny jest zdrowa to nie ma zadnego dowodu, ze dieta ma jakikolwiek wplyw na polepszenie stanu jelit.
Na tym wlasnie polega wlasciwa dieta stosowana, by byla korzystna dla organizmu,
czyli niepotrzebujecie jej zmieniac, choc warto ja napewno kontrolowac.
Dla innych zas , w tym i mnie , musze dieta reagowac na zmiany w chorobie.

Wszyscy tu jestesmy zeby pogadac, a pewnie jeszcze wiecej tu jest , zeby poczytac.
Pozdrowienia !
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Zablokowany

Wróć do „Centrum Powitań dla Nowych Użytkowników”