IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Tomek0700 » 07 wrz 2012, 00:07

LOSMARCELOS,
Rozumiem Cie, w sumie ja bylem gorszy bo zakladalem co chwile tematy. :razz: :razz:
Natomiast Ty piszesz w kazdym poscie o swoich objawach i nas sie pytasz o duzo, duzo rzeczy.
Wydaje mi sie, ze Twoj problem moze byc zwiazany z nerwami.
Skoro psycholog Ci powiedzial, ze masz duzo nerwow, to posluchaj go, udaj sie na terapie, jesli nie pomoze, olej tematy glowy a zacznij szukac dobrego lekarza.
Zwiedzasz tylko Lublin, to mi przypomina troche moje miasto.
Tez mamy rozne placowki, duzo lekarzy ze specjalizacja. Niestety, sa znani w calej polsce jako Ci najgorsi. Przecietna osoba o tym nie wie, ale rozmawialem z lekarzami, profesorami i troche mi opowiedzieli o tych fachowcach :)
Skoro lekarz Cie zbywa, udaj sie do Poznania, Warszawy.
Inaczej bedziesz tracil kase tylko na prywatne wizyty i wmawianie, ze masz IBS bez podstawowych badan. Wejdz do dzialu lekarze i szukaj. Przeciez nie musisz sie leczyc tylko w jednym miescie. Ja sie leczylem w paru miastach dzieki temu mam full zestaw badan a mozliwe, ze za 4 dni dostane w koncu odpowiednie leczenie. Spotkalem wspanialych lekarzy, tych do dupy tez. To lepsze niz siedzenie na forum i zastanawianie sie a moze to a moze tamto, to tylko Ci pogarsza Twoj stan, wmawiasz sobie chorobe i szukasz a moze grzyb a moze lamblioza... zrobie badanie na to zrobie na tamto.
Bez sensu, szkoda kasy, nerwow.
Najlepiej isc do szpitala na diagnoze bo nie bedziesz musial jezdzic po innych miastach na pojedyncze badania itp.

Co do skierowania na kolonoskopie, moim zdaniem nie trzeba zadnego skierowania natomiast nie wiem jak to jest w placowkach, bo to roznie. Lepiej sie zapytac rodzinnego i jak chcesz zrobic prywatnie to nie ma nic do gadania a jak odmowi to na kartce i tyle.
Moj znajomy mial tomografie, chcial zrobic prywatnie. Nagle siostra bawiaca sie w "bossa" mowi, ze nie bedzie badania bo nie ma skierowania. Oczywiscie moj znajomy pierwsze co zrobil to "z szefem chce rozmawiac". Przyznano racje oczywiscie znajomemu, a osoba ktora odmowila zostala porzadnie wyzwana i tyle.
Na kapsulke MSWiA moj znajomy tez nie musial miec skierowania a robil prywatnie :)
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Mimi2 » 07 wrz 2012, 13:55

LOSMARCELOS-na endoskopie robioną prywatnie nie potrzeba Ci skierowania. Nawet receptę na Fortrans można obejść-bez recepty jest Fleet Phospho soda, chca badania laboratoryjne do znieczulenia-to też można zrobić prywatnie bez skierowań.
W ogóle to popieram postawę Tomka007-trzeba pukać do wielu drzwi aż trafi się na właściwe. Mnie rodzinny bez problemu dał skierowania na gastro i kolonoskopię, ba nawet sam zaproponował powtórzenie kolo skoro poprzednie nie wyszło, mimo że z mojej winy-zrozumiał, że jestem tylko człowiekiem i mam prawo nie dać rady wytrzymać kolo na żywca. Moim zdaniem bez kolo i gastro diagnoza IBSu ośmiesza lekarza, obnażając brak znajomości wytycznych.
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: Tomek0700 » 07 wrz 2012, 14:03

Mimi2, Twoj lekarz rodzinny to chyba czlowiek zloto!! rzadko mozna spotkac zeby dal skierowanie na gastroskopie a co dopiero na dwie kolonki i gastro!
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Mimi2 » 07 wrz 2012, 14:15

Ma swoje plusy i minusy...on jedynie brąz(opalony strasznie) :roll: . Z nim jest tak, że jak widzi uzasadnienie to nie robi zbyt wielu problemów z badaniami tym bardziej, że nie nadużywam jego dobroci. Zwłaszcza jak mu powiedziałam co mi wmawiano i jak traktowano kiedy miałam objawy wady serca a wmawiano mi nadwrażliwość, symulowanie, naciąganie na badania na IP a okazało się,że mam 2 wady serca...Dotarło, że nie chodzę do lekarza dla przyjemności. Co więcej nawet do głowy mu nie przyszedł mu IBS. Jestem za stanowiskiem, że IBS to ma być ostatnia diagnoza jaka się stawia.
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 07 wrz 2012, 14:35

LOSMARCELOS, chłopie , żeby stwierdzić IBS musisz mieć kolonoskopie, a nie ty dalej swoje ciągle się zastanawiasz, myślisz i niepotrzebnie nakręcasz. A pisałeś, że po wakacjach to załatwisz.
Skierowanie na badanie to nie problem mi nawet najgorsza lekarka rodzinna dawała skierowanie. Ale nie wiem jak jest teraz czy się pozmieniało czy to musi być od specjalisty. No i rozumiem zbywają Cię, nie Ciebie pierwszego, uwierz mi, że ja się już dobre 3 lata męcze i nie raz byłam zbywana, poniżana w szpitalu, to jest norma. Ale nie można się poddawać tylko robić swoje.
Pewnie boisz się badania, no to kurcze tyle jest luxmedów, swissmedów i innych prywatnych klinik gdzie możesz opłacić sobie badanie i anestezjologa.
Tak właśnie zrobiłam gdy szukałam diagnozy, gdzie problem w ogóle leży, poszłam prywatnie na kolonke. Jak płacisz to zazwyczaj nie trzeba mieć skierowania, przynajmniej ja sie z tym nie spotkałam, a miałam prywatnie kolonke, gastro i tk jamy brzucha.
Rozumiem też, że możesz nie mieć kasy więc szpital ci zostaje, Warszawa bierzesz skierowanie od rodzinnego do szpitala w celach diagnostycznych i tyle, jak ci nie chce dać to zmieniasz lekarza.
Mi jeszcze ani razu lekarz rodzinny nie odmówił skierowania do szpitala, wręcz przeciwnie ja nie chciałam a on mi dawał bo co może pomóc w gabinecie.
Także wykonaj badania i wtedy będziesz wiedział czy masz IBS.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
Jarczyslaw
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Jarczyslaw » 07 wrz 2012, 14:49

Ja po części nie dziwię się lekarzom bo jestem w stanie sobie wyobrazić, że większość chorych jacy do nich przychodzą, to chorzy na wzdęcia po tłustym obiedzie zapijanym piwem. Z drugiej strony nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji, że lekarz nie chce wykonać podstawowego badania wiedząc, że pacjent mocno cierpi (na tyle, że jelita utrudniają normalne funkcjonowanie) lub zauważa bardzo niepokojące objawy jak chociażby utrata wagi (to było jedno z pierwszych pytań jakie usłyszałem od gastrologa kiedy poskarżyłem się na harce moich jelit). Także ze skrajności w skrajność... :wink:

Alis, Mimi2, Tomek0700 mają całkowitą rację. Najwyższa pora się przebadać :wink:
[center]Trzymajmy się ramy, to się nie posramy![/center]

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 07 wrz 2012, 15:44

Dokładnie Jarczyslaw, ostatnio czekałam przed gabinetem na wizyte i przychodzi taka pani do 30 w białej sukieneczce, szpileczkach i ja się jej pytam na co choruje, a ona że od tygodnia ma wzdęcia i lekarz jej kazał szybko kolonoskopie zrobić i właśnie ma badanie, a ja na to czy miała badania krwi, kału, czy jakieś leki bierze na to, czy zaparcia i biegunki a ona że nie tylko wzdyma ją strasznie. A tu człowiek tyle czasu cierpi to najwyższy czas zrobić badanie.

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Post autor: subzero » 07 wrz 2012, 17:41

Kiedyś tez miałam beznadziejną lekarke rodzinną, a teraz mam lekarke, ktore chce pomoc. U niej nie mialam problemu ze skierowaniami na najprostrze badania, na diagnostyke do szpitala, na kolonke i inne. O co poprosze to mam.
A wczesniej tez slyszalam od rodzinnego (a wlasciwie pediatry, bo moje jelitowe akcje ciagna sie jeszcze od czasow liceum): IBS IBS, nie denerwuj sie, chyba udajesz/symulujesz, pewnie do szkoly ci sie nie chce chodzic i na wf cwiczyc i temu podobne.
Tak udawalam, ze trafilam do szpitala z cysta na jajniku, bo pani doktor wmawiala bóle z nerwów, a ja jako malo swiadoma nastolatka nie wiedzialam jak sie domagac o swoje. Zreszta wg niej bylam "niezlym ziolkiem" i w pewnym momencie na moje dolegliwosci dala mi skierowanie do psychologa (choc akurat na tym skorzystalam)

takze....ZMIEN LEKARZA!!!!!!!!!!

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie

Post autor: LOSMARCELOS » 09 wrz 2012, 10:57

No ok, pójdę do innego lekarza... Btw. w weekendy z reguły brzuch się uspokaja... :) To jest ciekawe :D
A jak jest z psychoterapią ? To lekarz rodzinny kieruje? Psycholog ? Jest na NFZ?
Swoją drogą, np. znajomej pomógł lekarz w... Chełmie (ale to zupełnie w innej sprawie). :D
"... Wprowadzam do doliny łez teorie sensu życia... "

Agula84
Aktywny ✽✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Agula84 » 09 wrz 2012, 12:20

lekarze z malych miejscowosci tez bywa, ze znaja sie na rzeczy i potrafia pomoc. Problem polega na tym moim zdaniem ze im wieksze miasto tym wiecej roznych chorob i dlatego lekarz ma wieksze doswiadczenie. Ale w malych miejscowosciach ludzie tez choruja, choruja np. w Muszynie itp.
Agula 84 :)

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽

Post autor: LOSMARCELOS » 10 wrz 2012, 14:29

Najlepsze jest to, że bóle brzucha lub strach przed toaletą pojawiają się ciągle o tych samych porach dnia... :twisted: :wc: lub przed dłuższą jazdą (oczywiście jak mam być jako pasażer, nie jako kierowca).
A co do kolonoskopii to hmm... czy jak ze znieczuleniem to po prostu usypiają? Czyli nic nie będę pamiętać? Czy jak? Ja mam chyba niską tolerancję na ból... Nawet przed USG się stresowałem :D Chociaż to nic nie boli :D

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 10 wrz 2012, 16:24

LOSMARCELOS, a więc tak :wink:
LOSMARCELOS pisze:A co do kolonoskopii to hmm... czy jak ze znieczuleniem to po prostu usypiają? Czyli nic nie będę pamiętać? Czy jak? Ja mam chyba niską tolerancję na ból... Nawet przed USG się stresowałem
USG to rzeczywiście masazyk taki, ale badania endoskopowe, to na samą myśl.... więc ja miałam 3 razy kolonke z anestezjologiem, podają narkoze dożylnie i zasypiasz a jak się budzisz jest po wszystkim. Możesz również o gastroskopie poprosić jak ci kolonoskopie będą robić, skoro tak się boisz, gastroskopia do przeżycia, ale no mówię każdy jest inny, a jak nawet przed USG się stresujesz to warto z zrobić tak badania.
LOSMARCELOS pisze:A jak jest z psychoterapią ? To lekarz rodzinny kieruje? Psycholog ? Jest na NFZ?
Do psychiatry nie potrzebujesz skierowania, szukasz przychodni rejestrujesz sie i idziesz na wizyte a do psychologa i psychoterapeuty lekarz rodzinny musi dac Ci skierowanie.

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽

Post autor: LOSMARCELOS » 10 wrz 2012, 20:39

Dzięki alis za odpowiedzi... :) No może przesadzam z tym strachem. Ale np. wizyty u stomatologa aż tak bardzo się nie boje... Dziwny ze mnie przypadek :D
Btw. zamówiłem to indyjskie zioło, Triphala :D Zobaczymy, czy coś pomoże...
Na pewno len mielony mi pomaga i o dziwo mi smakuje (nie wiem czemu większości nie smakuje). :roll:

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 20 wrz 2012, 08:26

"Obecność komórek stanu zapalnego w błonie śluzowej jelit oraz we krwi, stwierdzane u pacjentów z IBS mogą stanowić wiarygodne wyjaśnienie kluczowych zmian powstających w IBS. "

Ostatnio dowiedziałam się że naciek zapalny w jelicie stwierdza się u pacjentów z IBS jednak limfocytów jest na pewno mniej niż 40-50/100.

http://www.pfm.com.pl/new/str4.php5?id1 ... 8&id4=1214

http://www.roik.pl/zespol-jelita-drazliwego-2/

Warto poczytać te artykuły, szczególnie informacje o leczeniu stanu zapalnego.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
zielonawitolda
Debiutant ✽
województwo: zachodniopomorskie
Kontakt:

IBS ?

Post autor: zielonawitolda » 08 paź 2012, 16:00

Witam,
od bardzo długiego czasu cierpię na problemy związane z wypróżnianiem [zaparcia, biegunka, luźne stolce, uczucie niepełnego wypróżnienia...] oraz stale utrzymujące się wzdęcia. Do tego często mi się odbija a jak już zaczynam puszczać gazy, to wychodzi często takie okrutne zgniłe jajo [w sensie zapach :oops: ]. Miałam dziadka, który zmarł na raka jelita grubego, ale było to dziedziczne tylko w linii męskiej. Z badań robiono mi gastroskopię, pobierano wycinki z dwunastnicy pod kątem celiakii [wynik negatywny], miałam mieć robioną kolonoskopię ale przede mną endoskop się zepsuł i gastrolog powiedział, że za młoda jestem na kolonoskopię. zaproponował USG jelit, które wyszło dobrze. A i dwukrotnie wykonywane było badanie na krew w kale - oba ujemne. Mimo to objawy są. Czy to IBS? Czy zrobić jeszcze jakieś badania, może coś z krwi?
Asamax 500 2x2
Debretin 3x1
Sanprobi IBS 1x1
Kreon 10000 doraźnie
Forlax i Fibraxine na zaparcia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”