IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jac
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Jac » 13 lis 2013, 15:44

Corleone pisze: Nie medycyna mówi a jakieś badania, które przytoczyłeś i gdyby mi się chciało to znalazłbym takie, które wykazują coś odwrotnego.
To znajdź i wklej. Inaczej jest to dyskusja na poziomie ekspertów pewnego zespołu, opierających się argumentach "wiem, ale nie powiem".
Corleone pisze:To są tylko badania i tezy a nie fakty medyczne.
A czy medycyna nie opiera się właśnie na badaniach naukowych ?
Corleone pisze:Mojej mamie lekarz właśnie ostatnio powiedział, że IBS to choroba nie jelit a jest wywoływana psychiką.
Widać za mało miałeś do czynienia z lekarzami, jeśli wszystko co powiedzą, jest dla Ciebie nie do podważenia.
Corleone pisze:No ale Ty wiesz lepiej od lekarzy bo przeczytałeś coś w internecie. No tak...
Ja tylko cytuję wyniki prac naukowców. Nigdzie nie pisałem, że "tak jest, bo ja tak uważam".
To "gdzieś w internecie", to publikacje amerykańskiego National Institutes of Health, czy American College of Gastroenterology. Nawiasem mówiąc, polscy lekarze również publikują w tych portalach.
Jeśli znasz inne równie poważne źródło, które twierdzi, że IBS to sprawa psychiki, wrzuć linki.
Corleone pisze:No a poziom serotoniny to właśnie kwestia psychiki. Mózg tym steruje i jeśli masz coś nie tak z psychiką to będziesz miał za mało tej serotoniny.
Słyszałeś może, że 95 % serotoniny powstaje w jelitach i jest wydzielane przez komórki enterochromafinowe, które u chorych na IBS występują w podwyższonej liczbie. Nie jest to zatem kwestia mózgu, a jelitowego układu nerwowego.
Corleone pisze:Taaa jeśli fakty mówią co innego to tym gorzej dla faktów, ale Twoja teza musi się zgadzać :mrgreen:
Jeszcze raz powtarzam - to nie są moje tezy, tylko wyniki badań naukowych, którym Ty przeciwstawiasz własne teorie, nie mające pokrycia w nauce.
Zresztą ta dyskusja do niczego nie prowadzi. Przedstawiłem swoje materiały źródłowe. Ty nie przedstawiłeś żadnych materiałów na poparcie swoich tez.

Widziałem, że w innym wątku (Samoocena a CD/CU) rozważałeś na przykład możliwość, że ktoś mógłby sam ukarać się chorobą. To poziom abstrakcji, na którym nie podejmuję się już dyskutować.
Po prostu nie nadajemy na tych samych falach...

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU

Post autor: obyty.z.cu » 13 lis 2013, 17:17

Corleone pisze:To ciekawe, że poprawiając swoją psychikę poprawia się też wydzielanie serotoniny. Podobnie jest zresztą z depresją. Organizmem steruje mózg i to, że zaburzone jest wydzielanie serotoniny w jelitach to też za sprawą mózgu właśnie.
tylko dodam,że jelita to drugi mózg,
więc dorzucę wam do dyskusji
http://www.biomol.pl/artykuly/wiedza-i- ... %B3zg.html
http://candida.no-problem.eu/drugi-mozg-jelita/

doszło do tego, że macie problem,co jest pierwsze,jajko czy kura :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

marian.xx
Debiutant ✽
województwo: lubuskie

Post autor: marian.xx » 05 gru 2013, 19:56

Wczoraj znalazłem nową dietę której wcześniej nie widziałem, która podobno zwalcza ibs :roll:
Zaczynam ją stosowac od jutra, dam znać jak reaguje mój organizm. Czy nadmierna ilość gazów zmniejsza się i czy nie latam co chwilę do wc. :wc:

jest to dieta eliminacyjna produktów z fodmap:
FODMAPs są węglowodany o krótkich łańcuchach, które są:

Osmotycznie aktywne , więc łatwo przeciągają wodę z przewodu statków do światła jelita, powodując biegunkę
Łatwo ulegają degradacji (fermentacji) przez bakterie jelitowe, i otrzymując duże ilości gazów, takich jak wodór, dwutlenek węgla i metan, w ten sposób powodując wzdęcia

Oligosaccharides:

Fruktany - łańcuchy fruktozy z jednej cząsteczki glukozy na końcu. Tylko minimalne ilości fruktanami mogą być wchłaniane w jelicie człowieka [co przy 2.600.000 roku ewolucji sugeruje, że być może nie powinniśmy spożywać pokarmy, które są bogate w te].Mogą zakłócać wchłaniania fruktozy, co pogarsza objawy złego wchłaniania fruktozy. Fruktany pokarmy bogate są: pszenica (białe pieczywo, makarony, ciasta, ciasteczka) , cebula , ikarczochy , inne nie często problematyczne pokarmy z fruktany są szparagi, por, czosnek, i korzenie cykorii.

Galaktany (jak stacchyose i rafinoza) to łańcuchy fruktozy z jednej cząsteczki galaktozy na końcu. Działają one podobnie jak fruktany. Główne galaktan pokarmy bogate są rośliny strączkowe (soja, fasola, groch, soczewica) , kapusta ibrukselka .

Disaccharides:

Laktoza (cukier mleczny). Laktoza jest w produktach mlecznych, ale może być również w czekolady i inne słodycze, piwo, gotowych zup i sosów , i tak dalej. Laktoza jest słabo absorbowany z nietolerancją laktozy i zapalenia jelita (choroba Crohna, celiakia).

Monosaccharides:

Fruktoza (cukier owocowy). Pokarmy bogate w fruktozęto miód, suszone owoce , takie jak śliwki, figi, daktyle, albo rodzynki, jabłka, gruszki, czereśnie, brzoskwinie, syrop z agawy, arbuz, papaja . Fruktoza jest często dodawane do żywności i napojów handlowych, jak syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy (HFC) . Fruktoza powoduje objawy (z powodu złego wchłaniania), nawet u zdrowych ludzi, w przypadku spożycia w nadmiarze - które od góry, wydaje się być spowodowana obecnością fruktanu spożywczych bogatych.

P olyols, znany również jako alkoholi cukrowych (występujący jakosztucznych substancji słodzących w komercyjnych żywności i napojów):

Sorbitol może pojawić się w "bez cukru guma do żucia","niskokalorycznych produktach żywnościowych" ;naturalnie się pojawia owoców pestkowych: brzoskwinie, morele, śliwki .

Ksylitol jest również obecny w gumie do żucia i naturalnie apears w niektórych jagód . Sztuk gumy do żucia zawierającej sorbitol lub ksylitol może powodować wzdęcia lub biegunkę u zdrowego dziecka, a zwłaszcza u osób z zaburzeniami wchłaniania fruktozy lub przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO).

Inne poliole, takie jak mannitol, erithrytol izomalt, erytrytol, arabitol, glikol, gliceryna, laktitol, rybitol , (z których rzadko występuje w naturze, a następnie w minimalnych ilościach w porównaniu do tego, który jest dodawany doproduktów przetworzonych ) może być problematyczne zespołem złego wchłaniania fruktozy i SIBO.

Anonymous_6cf75a28

Post autor: Anonymous_6cf75a28 » 12 gru 2013, 15:11

marian.xx, może lepiej napisz, co jesz w tej diecie ;)

Agula84
Aktywny ✽✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Agula84 » 15 sty 2014, 23:47

potrzebuję wsparcia, bo się podłamuje.

Mój IBS działa w ten sposób, że jest raz lepiej raz gorzej. bywa, że lepiej jest bardzo długo i pojawiają się pojedyncze gorsze chwile, ale ogólnie jest ok. Nieprawidłowe wypróżnienia pojawiają mi się od czasu do czasu bez reguły- czasem 2 razy w tygodniu czasem 2 razy w miesiącu. powiedzmy ze do świąt. od świąt robi sie gorzej. Od poprzedniego poniedziałku moje wypróżnienia są nieprawidłowe- tzn nie są biegunką, bo są tylko raz w ciągu dnia ale miekknie, nieuformowane itp.

To są chwile kiedy oczywiscie nie wiem czy mam ibsa bo obecnie przypuszczam, że napewno jetem duzo ciężej chora. Zaczelam znowu mieć lęki, że coś mi się stanie- wystarczy tydzien gorszego samopoczucia a ja juz w proszku zaczynam być. Trzęse się w środku, wtedy czuje jak to jelito sie rusza... :( teraz jeszcze nie robilam badan, ale jutro lub w piątek juz je zrobie. a jak znowu zaczne sie bac wychodzic z domu?

Czy możliwe jest przy ibsie zeby przez 2 tygodnie miec takie wyproznienia? To nie biegunka tylko nieprawidłowe wyproznienia. i ból brzucha? taki dziwny- najczesciej boli z prawej strony faktycznie, bez goraczki, raczej nie wyrostek, ale praktycznie calkiem nisko, myslalam, że jajnik, ale ginekologicznie ok, a usg gin dopiero za poltora tygodnia. czasami boli koło pępka. czasami z lewej strony. bóle są raczej punktowe.

juz bylo calkiem dobrze, tak długo było calkiem dobrze, a tu znowu .... :(
Agula 84 :)

Jac
Początkujący ✽✽

Post autor: Jac » 26 sty 2014, 11:59

Nie sposób stwierdzić przez internet czy masz IBS, czy coś innego, ale odpowiedź na Twoje pytanie, czy takie wypróżnienia mogą się zdarzać przy IBS, brzmi:Tak, mogą się zdarzać i to bez widocznej przyczyny.
Podobnie z bólem brzucha. Również może się pojawiać przy IBS.

marian.xx
Debiutant ✽
województwo: lubuskie

Post autor: marian.xx » 27 sty 2014, 20:14

Dawno mnie nie było na forum.
Co do diety to lipa bo lubię jeść i nie wytrzymuję dłużej niż 1 dzień bez mlecznych, bez owoców i słodyczy.

Najgorsze są gazy :smutny: po godzinie 18 jest masakra nie da rady nigdzie wyjść nawet jak nie jem nic do południa ale to pewnie trawi się jedzenie co jeszcze ze 2 dni wcześniej jadłem.
Jak zjem kukurydzę to nawet po 3 dniach dopiero widzę resztki gdy się załatwiam :wc:
Musiałbym mieć diętę dłuższy okres z miesiąc.
Cały dzień bulgocze mi w bebechach, gazy non stop ale wieczorem to jest tragedia.
Do tego jak coś zjem to zaraz bekam dziwnie nawet przez godzinę.
Raz się zapomniałem i poszedłem do dentysty po jedzeniu i z otwartą buzią na fotelu odbijało mi się :oops:

Myślę też, że mam za krótkie przerwy między jedzeniem. Zjem jakieś mięsko a po godzinie już jem jakąś słodką galaretkę a mięso trawi się bardzo długo.

Będę się musiał wziąć za siebie bo od lutego chcę chodzić na treningi które sa od 19 do 21 :mrgreen: inaczej mi bebechy rozsadzi.
Będę musiał jesć rzadziej posiłki żeby nie mieszać w żołądku i bez słodyczy i bez mleka:/
Jezcze przed dietką przeczyszczę się fortransem :wc:
czasy trawienia
Owoce
Soki owocowe – od 15 do 20 minut.
Owoce melonowate – co najmniej 20 min.
Pomarańcze, grejpfruty, winogrona – 30 min.
Jabłka, gruszki, brzoskwinie, wiśnie – 40 min.

Warzywa
Buliony warzywne, rosoły – od 15 do 20 minut
Sałatki – od 20 do 30minut
Surowe warzywa – 30min.
Gotowane warzywa (większość) – 40min.
Kukurydza, ziemniaki, słodkie ziemniaki – 60 minut

Zboża i nasiona
Zboża: Brązowy ryż, proso, gryka, kukurydziane, owies – 90 minut
Rośliny strączkowe i fasola, soczewica, ciecierzyca, groch – 90 minut
Nasiona soi – około 2 godziny
Nasiona słonecznika, dyni, sezamu – około 2 godziny
Orzechy, migdały, orzechy laskowe, orzeszki ziemne (surowe), orzechy włoskie, – od 2,5 do 3 godzin

Produkty mleczne
Odtłuszczone mleko, twaróg, serek wiejski, chudy serek – 1 godzina
Pełnotłusty serek wiejski – 2 godziny
Pełnotłusty twardy ser – 4 godziny

Pokarm zwierzęcy (gotowany lub podgrzany)
Żółtko jajka – 30 minut
Całe jajko – 45 minut
Ryby – dorsz, flądra, owoce morza – 30 minut
Ryby – łosoś, pstrąg, śledź (bardziej tłuste ryby) – 45 minut
Kurczak – 1,5 godziny (bez skórki)
Wołowina, cielęcina – 3 godziny
Wieprzowina – 4 godziny

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU

Post autor: obyty.z.cu » 27 sty 2014, 20:43

marian.xx pisze:czasy trawienia
tylko że to nie jest takie proste.Im bardziej "pomieszny" posiłek z ilości składników,tym bardziej to trwa.
No i odpowiednie łączenie sie liczy.
Łączenie zasadowych z kwasowymi to dalszy problem.
Warzywa będą takie neutralne do wszystkiego.

W sumie trzeba sie nauczyć odpowiedniego doboru składników posiłku,
to naprawde pomaga.
Tu przydałaby sie wiedza dietetyka.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Jac
Początkujący ✽✽

Post autor: Jac » 28 sty 2014, 13:55

marian.xx pisze:Co do diety to lipa bo lubię jeść i nie wytrzymuję dłużej niż 1 dzień bez mlecznych, bez owoców i słodyczy.
Mleko i słodycze to artykuły, które trzeba odstawić w pierwszej kolejności, jeśli choruje się na IBS. Skoro z nich nie rezygnujesz, to nie dziw się, że potem bulgocze Ci w brzuchu...

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 02 lut 2014, 22:35

Jac, dzięki.
Jac pisze:Nie sposób stwierdzić przez internet czy masz IBS, czy coś innego
Nie, mam wrazenie ze tego nie sposób stwierdzić nawet badanimi...
ogólnie od jakiegoś czasu mam gorszy stan, ale mam nadzieje ze na wiosnę minie. Uzupełniając temat- ginekologicznie wszystko ok. Zostaje jelito. Mam nadzieje, że drażliwe, chociaż zaczyna mnie denerwować bo zmusiło mnie do skorzystania z toalety u kosmetyczki. no nic, gastrolog 24 lutego, zobaczymy. Praktycznie od około miesiąca nie wypróżniam się normalnie, pobolewa mnie brzuch, no czuje się źle. Wyniki jednak w normie, wlasciwie pierwszy raz w życiu aż w takiej doskonałej normie.

Jac
Początkujący ✽✽

Post autor: Jac » 03 lut 2014, 13:29

Trzymaj się i nie martw na zapas.

Jeśli wszystkie wyniki masz dobre, to wygląda faktycznie na IBS, ale zobaczymy co powie gastrolog.
Niestety takie incydenty, jak konieczność nagłego skorzystania z toalety, są przy IBS czymś normalnym...

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie

Post autor: LOSMARCELOS » 04 lut 2014, 16:40

Gastrolog gastrologiem, ale mi się polepszyło jak jeszcze zacząłem się leczyć u psychiatry, dodatkowo psycholog i u doświadczonego internisty... :idea:
"... Wprowadzam do doliny łez teorie sensu życia... "

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 04 mar 2014, 12:50

ojjjjj chyba bede sie żegnac z ibsem powoli... dzis krew na papierze, kilka dni temu tez. Jakby mnie odbyt chociaz zaszczypal to bym wiedziala ze to od szczeliny, a tu nic nie boli nie szczypie a krew jednak jest....
Byłam u gastro w poniedzialek, jeszcze przed krwią- wszystko dobrze, patrzac na wyniki lekarka od NZJ u ktorej tez lecza sie osobniki z forum (zakladam ze zna sie na CD, CU) mowi ze ibs, nie ma sie czym martwic.
O tyle to jest dziwne za dała mi debridat i po tym debridacie ulga, wyproznienia nie angazuja calego przewodu pokarmoego do dzialania, a jesli nawet to ja tego nie czuje, no zmiana o 180 stopni. No tylko skad ta pieprzona świeża krew. OSZALEJE.
na poniedzialek juz umowiony proktolog, pewnie znowu gastro. Ostatnia sigmoidoskopia w maju, wszystko bylo ok. Zwariuje :(

Według proktologa jednak nie ma powodu nastawiac sie na CD lub CU. Krew jest zywo czerwona - jest z odbytu, ma teorie ze to hemoroidy, takie info mam na kolonoskopii. to nic ze od kilku lat nikt o nich nie wspomina. Jednak mam skierowanie na rektoskopie, w luxmedzie terminy na nastepny tydzien, wiec jest dobrze :))

Dzien zaliczam do FATALNYCH, nie zrobilam nic.

Jac
Początkujący ✽✽

Post autor: Jac » 06 mar 2014, 15:18

Agula84 pisze:Według proktologa jednak nie ma powodu nastawiac sie na CD lub CU. Krew jest zywo czerwona - jest z odbytu, ma teorie ze to hemoroidy, takie info mam na kolonoskopii. to nic ze od kilku lat nikt o nich nie wspomina. Jednak mam skierowanie na rektoskopie, w luxmedzie terminy na nastepny tydzien, wiec jest dobrze :))
Nie zakładaj z góry negatywnego scenariusza. Może to rzeczywiście hemoroidy.
Zobaczymy co wykaże badanie.

Awatar użytkownika
malaperelka
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: malaperelka » 09 mar 2014, 23:24

Ostatnio rzadko tu bywam. U mnie trwa od jakiegoś czasu remisja, oby jak najdłużej, czego wam też życzę!
Pozdrawiam,
A.
-----
Duspatalin x2, Sanprobi x1, UlgixMax Wzdęcia x3

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”