Stop błędom lekarskim

Wątki z linkami do arykułów/programów/wywiadów związanych z NZJ.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Stop błędom lekarskim

Post autor: patkaas » 21 gru 2014, 12:43

Nie wiem czy dobrze zamieszczam temat, ale dotyczy ostatniej głośnej sprawy p. Grażyny Garboś-Jędral, która chyba jako jedna z pierwszych osób w Polsce wygrała ze szpitalem, dostając odszkodowanie łącznie z odsetkami ok. 5 mln zł. Wśród skutków pobytu w szpitalu są m.in. nieuleczalne problemy z trawieniem i wydalaniem. Nie jest powiedziane o jaką konkretnie chorobę chodzi, ale można się domyślać, że to coś przewlekłego od jelit. Walczyła też z przetoką, która tu znana jest wielu. Podejrzewali u niej nawet raka jelita grubego, które niezwłocznie chcieli usunąć. Poza jelitami jest jeszcze wiele innych powikłań. Polecam wywiad z nią w Dzień dobry TVN, gdzie mówi o tym co chce zrobić, zmienić w Polsce. Po pierwsze założenie stowarzyszenia o nazwie jak w temacie i tu pomoc innym poszkodowanym. Po drugie p. Garboś-Jędral będzie walczyć o usunięcie artykułu 52. z kodeksu etyki lekarskiej mówiącego o tym, że lekarzom nie wolno wypowiadać się publicznie o pracy innych lekarzach. Przez co większość opinii biegłych lekarzy w sądach nie jest zgodne z prawdą. Prowadzącym wywiad trudno było opanować rozmowę, pojawiło się dużo emocji. Ale zdecydowanie tylko media są w stanie tu pomóc. Bardzo kibicuję tej Pani w jej poczynaniach i mam nadzieję, że coś w końcu się zmieni w Polsce.

Link do materiału: http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/g ... 53297.html

Polecam też wywiad w gazecie, gdzie poszkodowana opowiada szczegóły samego pobytu w szpitalu. Niektóre wypowiedzi lekarzy są wprost przerażające :!:
cz. 1: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... ednej.html
cz. 2: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... palec.html

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Stop błędom lekarskim

Post autor: michal_mg » 22 gru 2014, 11:01

Prawidłowy osąd można przeprowadzić po wysłuchaniu obu stron. Tu przedstawia się kobietę jako biedną poszkodowaną - i racja, bo jak orzekł Sąd jest wrakiem... Wrak ten uklepano w jednym z najlepszych szpitali co raczej nie może być mowy o przypadku. Jednak po wypowiedzi z podlinkowanego wywiadu w GW w stylu cyt: " Mimo zawału zaczęłam się awanturować, grozić mu prokuratorem... " daję wiarę lekarzom, że jest to roszczeniowa osoba. Wiadomo, że po tak krótkim tekście ciężko o wiarygodną opinię co do osoby, jednak wypowiedź lekarzy i ten tekst (może celowo wypisany przez reportera) potwierdza przypuszczenie, że wraka z niej zrobili za niewyparzony język...
Wiem, że to okrutne co napisałem ale obiektywnie to tak wygląda, a psychologia tłumu zdolna jest do ukamienowania nawet najświętszego... jednak pamiętam o tym, że prawidłowa ocena to wysłuchanie dwóch stron. Tu redaktorzy przedstawili tylko jedną.
Obrazek

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3122
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Reda

Re: Stop błędom lekarskim

Post autor: deth » 22 gru 2014, 14:47

Nie znam sprawy, ale jeśli
temat, dotyczy ostatniej głośnej sprawy p. Grażyny Garboś-Jędral, która chyba jako jedna z pierwszych osób w Polsce wygrała ze szpitalem, dostając odszkodowanie łącznie z odsetkami ok. 5 mln zł.
to wierze, ze sąd wysłuchał obu stron. I roszczenia uznał za zasadne.
Za to
potwierdza przypuszczenie, że wraka z niej zrobili za niewyparzony język...
to faktycznie okrutne i uzasadnienie mnie nie przekonuje. Obecne jak i przyszłe.

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Stop błędom lekarskim

Post autor: patkaas » 24 gru 2014, 11:48

Oczywiście zawsze są dwie strony medalu, ale skoro sąd wydał taki, a nie inny wyrok to nie ma wątpliwości. W medialnych wywiadach zawsze działają emocjami na czytelników, więc może i podkręcili trochę temat ofiary. Ale za "niewyparzony język" takich rzeczy się nie robi. Wbili jej igłę do kręgosłupa na zwykłej sali szpitalnej bez spełnienia odpowiednich warunków za to, że nie była miła? Traktujemy ludzi tak jak oni nas, ale nigdy nie powinno to być kosztem takiej szkody na zdrowiu. Pyskuje to może zróbmy z niej wraka? Nie sądzę... W polskich szpitalach już od dawna widać wiele wątpliwości. Nie we wszystkich, ale to smutne, że takie rzeczy wciąż się dzieją w dzisiejszych czasach. Nie wiadomo o co chodzi, a gdy tak jest, to oczywiste, że chodzi o nic innego jak pieniądze.

A co sądzicie o tym artykule 52. z kodeksu etyki lekarskiej?
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3588
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Stop błędom lekarskim

Post autor: Anette28 » 30 gru 2014, 15:12

Lekarze niektórzy to krętacze, tak zrobią i zamataczą, że to nie ich wina, jedna klika z nich :mrgreen:
A lekarz to zawód jak każdy i każdy może się pomylić, czy popełnić błąd- z tym, że ich błędy są tuszowane, ukrywane i nie ponoszą za nie konsekwencji- nikt nie mówi, że mają zaraz rezygnować z zawodu, człowiek jest tylko człowiekiem i ma prawo się mylić, ale szpital powinien mieć ubezpieczenie i w razie czego zapłacić poszkodowanemu.
A u nas lekarz-błąd-pomyłka temat TABU jakby to byli Bogowie, albo Roboty idealnie zaprogramowane, robiące wszystko perfekt.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3588
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Stop błędom lekarskim

Post autor: Anette28 » 30 gru 2014, 15:18

Inna sprawa to rodzinne popychanie do zawodu- tatuś chirurg to synuś też, z tym że synuś do baletu chciał; potem operuje Cię taka baletnica :wink: i katastrofa gotowa
Jeszcze można dodać, że dzieci lekarzy mają lepsze warunki i terminy na uczelni, niż zwykły człowiek z powołania. :!:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

ODPOWIEDZ

Wróć do „NZJ w mediach”