Strona 1 z 2

Endoskopia - kapsułkowa

: 02 kwie 2016, 20:39
autor: Jacekx
Mam pytanie związane z CD ...oraz podaję info o badaniu o nazwie Endoskopia kapsułkowa

Czy w Polsce jakiś ośrodek zaleczający NZJ wykonuje kapsułkowanie w ramach funduszu NFZ.

Dane z 2003 roku cytat
Metoda polega na zastosowaniu kapsułki endoskopowej M2A (będącej połykanym przez pacjenta urządzeniem obrazującym wnętrze jelit) oraz systemu rejestrującego i przetwarzającego uzyskany obraz. System został stworzony i przedstawiony w ubiegłym roku podczas amerykańskiego sympozjum gastroenterologicznego w San Francisco przez izraelską firmę Given Imaging, chociaż o pracach nad nim słyszało się co najmniej od 7-8 lat. W tym roku urządzenie dotarło do Polski.

... Dlaczego tak długo jest kłopot z dostępności tej diagnostyki w RP w ramach NFZ?
Od 2003 do 2016 mija 13 lat.Czytaj więcej na http://pulsmedycyny.pl/2578130,74564,pr ... ign=Chrome

http://gastrolog.com.pl/endoskopia

http://pulsmedycyny.pl/2578130,74564,pr ... kapsulkowa

http://gastrologia.mp.pl/diagnostyka/sh ... ?id=132138

http://www.certus.med.pl/pl/baza-wiedzy ... kapsulkowa

Prywatnie to drogie badanie ...

https://www.tourmedica.pl/artykuly-medy ... i-pillcam/

http://www.goldencare.pl/pl/endoskopia- ... a,124.html


Czy ktoś z czytających ten post miał takie badanie.
Dziwne jest to dla mnie , że trochę utrudnione jest szukanie info o tej metodzie, wyrzuca najczęściej info kapsułkowaniu ziół czy jakiś związków chemicznych...

Re: Endoskopia - kapsułkowa

: 08 kwie 2016, 23:46
autor: Zaku
Wiem, ze w Krakowie Medicina oferuje taką kapsułke i kosztuje 3000 zł... w Janowie Lubelskim też coś było za 2500 ^^

Re: Endoskopia - kapsułkowa

: 09 kwie 2016, 14:59
autor: cordo
Pytałem się lekarza gastrologa w jednym z krakowskich szpitali na temat tej kapsułki endoskopowej i nie miał pojęcia czy jest gdzieś dostępna na nfz.
Pytanie, dlaczego jeszcze one nie są ogólnodostępna na nfz? Odpowiem, tak "nie wiem, ale się domyślam ;)"

Re: Endoskopia - kapsułkowa

: 09 kwie 2016, 17:33
autor: patkaas
Na pewno w Warszawie w MSW robią to na oddziale i nie trzeba płacić. Trochę zawiła jest sama procedura papierkowa, ale ostatecznie pacjent nie musi za to płacić. Ale każdemu oczywiście jej nie robią, jest chyba na końcu kolejki wśród badań diagnostycznych... ;)

Sama kapsułka jest bardzo droga, a szpitali na to nie stać w większości to raz. Dodatkowo jest sporo ograniczeń co do jej stosowania, zwężenia itd. Wycinków też nie pobierze i na końcu ktoś jeszcze musi umiejętnie rozczytać obraz, czyli kolejna usługa potrzebna.

Re: Endoskopia - kapsułkowa

: 10 kwie 2016, 18:27
autor: Tomek0700
potwierdzam, ze w MSWiA to robią, sam miałem. Procedura wcale nie taka długa moim zdaniem :) robili mi też tam enteroskopie dwubalonowa.

Re: Endoskopia - kapsułkowa

: 09 maja 2017, 23:47
autor: Zaku
Witam, przepraszam, że odświeżam temat, ale stwierdziłem, że nie ma sensu zakładać nowego. Mam pytanie odnośnie endoskopii kapsułkowej w MSWiA w Warszawie. Otóż co jakiś czas pojawiają się u mnie dość silne krwawienia z przewodu pokarmowego(takie że ląduję w szpitalu) , które same zanikają. Lekarze załamują ręce, bo wszelkie badania czyste. Zostaje właśnie wspomniana endoskopia kapsułkowa. Czy ktoś wie jak wygląda cała procedura otrzymania tej kapsułki na tamtejszym oddziale?

Re: Endoskopia - kapsułkowa

: 10 maja 2017, 00:28
autor: Baby
Ja miałam kilka lat temu w MSW kapsułę. Wtedy była refundowana. Przyszłam na 3-dniowy pobyt. Normalnie przyjęcie na oddział, badania, Fortrans do wypicia a potem noc w WC. W dniu badania jesteś na czczo. Zakładają na Ciebie sprzęt rejestrujący badanie, połykasz dosyć sporą kapsułkę, popijasz łykiem wody i tyle. Przez pierwsze 4 godziny nie można nic pić a całe badanie nie można jeść. Z tego co wiem lepiej nie jeść i nie pić do końca. Jeśli pić to tylko zwykła wodę. Po określonym czasie - nie pamiętam ilu godzinach dokładnie, przychodzisz na zdjęcie aparatu. Mój czas był o wiele krótszy, gdyż kapsuła przeleciała przez mnie bardzo szybko i ją wydaliłam a sprzęt jeszcze rejestrował. Kapsuły nie było więc badanie zakończono. Niektórzy wydalają kapsułę po dwóch lub kilku dniach. Ważne aby wyleciała i trzeba na to zwrócić uwagę. Wynik badania jest po ok. dwóch tygodniach - ktoś musi to obejrzeć i opisać :)

Re: Endoskopia - kapsułkowa

: 10 maja 2017, 19:43
autor: Zaku
Baby pisze:Ja miałam kilka lat temu w MSW kapsułę. Wtedy była refundowana. Przyszłam na 3-dniowy pobyt. Normalnie przyjęcie na oddział, badania, Fortrans do wypicia a potem noc w WC. W dniu badania jesteś na czczo. Zakładają na Ciebie sprzęt rejestrujący badanie, połykasz dosyć sporą kapsułkę, popijasz łykiem wody i tyle. Przez pierwsze 4 godziny nie można nic pić a całe badanie nie można jeść. Z tego co wiem lepiej nie jeść i nie pić do końca. Jeśli pić to tylko zwykła wodę. Po określonym czasie - nie pamiętam ilu godzinach dokładnie, przychodzisz na zdjęcie aparatu. Mój czas był o wiele krótszy, gdyż kapsuła przeleciała przez mnie bardzo szybko i ją wydaliłam a sprzęt jeszcze rejestrował. Kapsuły nie było więc badanie zakończono. Niektórzy wydalają kapsułę po dwóch lub kilku dniach. Ważne aby wyleciała i trzeba na to zwrócić uwagę. Wynik badania jest po ok. dwóch tygodniach - ktoś musi to obejrzeć i opisać :)
Czyli po prostu zwykłe przyjęcie do szpitala (skierowanie od lekarza rodzinnego) + historia choroby i tylo?

Re: Endoskopia - kapsułkowa

: 10 maja 2017, 22:36
autor: Baby
Ja miałam skierowanie z poradni chorób jelit z MSW. Lekarze zdecydowali o konieczności wykonania badania i skierowali na oddział. Przed tym badaniem miałam robioną kolonoskopię, gastroskopię, enteroskopię dwubalonową - wszystkie z pobraniem wycinków. Ze względu na zmiany w jelicie cienkim zdecydowano o kolejnym badaniu, aby sprawdzić stan jelita cienkiego na całej długości. Badanie wiele nie wniosło bo miałam słabo oczyszczone jelita i niewiele było widać :(

Re: Endoskopia - kapsułkowa

: 11 maja 2017, 10:46
autor: Zaku
Ok dzięki wielkie, chciałbym Ci jeszcze zadać kilka pytań na pw :).

Re: Endoskopia - kapsułkowa

: 11 maja 2017, 11:11
autor: Baby
Zaku pisze:Ok dzięki wielkie, chciałbym Ci jeszcze zadać kilka pytań na pw :).
Nie ma sprawy, pytaj :)

Re: Endoskopia - kapsułkowa

: 11 maja 2017, 16:20
autor: Bizonik
Ja badanie miałem w WAM na Szaserów tez na NFZ. skierowanie od lekarza prowadzącego.
badanie zakończyło się po około 8 godz a miało trwać 24. Badanie niewiele wniosło, za szybko przeleciała kapsułka przez jelito.
Przygotowanie tak jak u "Baby" z różnicą że przez dwa dni wcześniej tylko płynne posiłki typu kisiel, bulion itp.

Re: Endoskopia - kapsułkowa

: 11 maja 2017, 22:16
autor: Zaku
WAM - tzn? nie mogę wygooglować ;p może chodzi o http://www.cskwam.mil.pl/ ?

Re: Endoskopia - kapsułkowa

: 12 maja 2017, 00:40
autor: Bizonik
Tak to ten

Re: Endoskopia - kapsułkowa

: 12 maja 2017, 20:29
autor: Zaku
Oke :) Dzięki serdeczne Wam za pomoc :)