Kolonoskopia wirtualna

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Kolonoskopia wirtualna

Post autor: joko25 » 07 lis 2014, 23:22

Hejka
Jestem juz po kolonoskopii. Niestety nie udalo sie zbadac calego jelita. Udalo sie dosjc do esicy. Jelito z relacji lekarza jest w zlym stanie, zmiany sa ciągłe, jelito silnie krwawi oraz ma przewezone światło. Pan doktor zlecil kolonoskopie wirtualna,zeby miec pełny obraz jelita. W skierowaniu napisal ze konieczne jest to badanie ze wzgledu na guz esicy, ktory uniemożliwia przejscie aparatu. Przerazil mnie ten guz! Myśliciel ze to moze byc cos groznego? A jak ta wirtualna kolonka? Mial ktos z was takie badanie? Jakie macie wrazenia?chodzi mi o to rozdęcie jelita powietrzem.

Jacekx
Znawca ❃❃
Choroba: CU

Re: Kolonoskopia wirtualna

Post autor: Jacekx » 08 lis 2014, 00:02

Wirtualna kolonka to tomografia jelit ale w RP część gastro ją lekceważy

Robiłem 3 takie kolonoskopie wirtualne za swoje pieniądze ...... żaden z moich gastro się nimi nie zainteresował.

Przy tym badaniu też trzeba Fortrans pić a w trakcie badania pompują jelita powietrzem by ładnie wyszły na zdjęciach :cry: trochę boli jak ma się chore jelita a potem ..... po wyjściu za każdym razem z gabinetu
musiałem zrezygnować z miejskich środków komunikacji ze względu na odgazowanie
:smutny:
Ostatnio zmieniony 08 lis 2014, 23:32 przez Jacekx, łącznie zmieniany 4 razy.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 08 lis 2014, 22:05

Może to być albo tomografia, albo rezonans w opcji jelitowej inaczej zwana enterografią TK lub MNR.
Co do lekarzy i lekceważenia wyników badań obrazowych to prosiłabym o nieuogólnianie swoich jednostkowych doświadczeń. Zdecydowana większość lekarzy postępuje zgodnie w EBM i wytycznymi.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 08 lis 2014, 22:28

:smutny: Pewnie Mamcia masz rację więc zmieniam w moim poprzednim poście

wiekszość gastro na część gastro
Ostatnio zmieniony 08 lis 2014, 23:21 przez Jacekx, łącznie zmieniany 7 razy.

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 08 lis 2014, 23:12

Nie uogólniam chyba Mamcia ale taka jest praktyka ..... a też i specjalistów umiejących czytać kolonoskopię wirtualną "z płyty" nie jest za wielu ......

Wiem też od swego lekarza ogólnego , że część lekarzy zaczyna rozważać wysyłanie chorych na CU na kolonoskopię wirtualną.

Po pierwsze Mamcia nie broń naszego systemu opieki zdrowotnej któremu zależy głównie na zmniejszaniu kosztów leczenia w tym diagnostyki.
W polskim systemie opieki zdrowotnej lekarz kierujący często na diagnostykę jest obciążany finansowo - ma to wpływ na jego pensję :cry:

Po drugie byłem jednym z pacjentów który już 10 lat temu poddał się takiej diagnostyce
za własne pieniądze (po tym gdy szpital w Trójmieście wyrzucił mnie do domu z info prawdopodobnie guz zgłosić się na kontrolę za 3-4 miesiące ).
Do dziś wykonałem 3 takie badania (zawsze na swój koszt) a od 10 lat żaden gastro mimo, że każde z badań miałem przed kolonoskopią się nimi nie zainteresował a miałem już kilkanaście kolonoskopii pod znieczuleniem .
Ostatnio zmieniony 08 lis 2014, 23:22 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie

Post autor: kaskaaa1502 » 08 lis 2014, 23:19

to ja tez sie wypowiem. choruje od 2012 a wirtualne badana i rezonansem i tomografem mialam juz 4 razy w roznych szpitalach. bezplatnie. wiec to chyba nie jest az tak niedostepne?
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 08 lis 2014, 23:24

Choruję od 2004 na CU :cry:
To masz kaska szczęście bo moi lekarze od kolonki raczej kolonoskopię wirtualną ( tomografię jelita grubego ) lekceważyli i to lekceważą chyba do dziś ...... :smutny:
Moje badania kolonoskopii wirtualnej były traktowane przez nich chyba jako fanaberia przewrażliwionego chorego :smutny:
Ostatnio zmieniony 10 lis 2014, 13:01 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie

Post autor: kaskaaa1502 » 08 lis 2014, 23:32

moze przy CD bardziej zwracaja na to uwage... bo jakby nie bylo kolono nie pokaze wszystkich zmian
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽

Post autor: joko25 » 09 lis 2014, 09:33

No w moim przypadku jedno jest pewne-moj lekarz tego badania nie zignoruje, bo sam je zlecil;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”