Dalsza diagnostyka a ogolny obraz

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie

Dalsza diagnostyka a ogolny obraz

Post autor: Tomek0700 » 11 lis 2012, 18:42

Hej,
W grudniu bede 6 raz w szpialu a trzeci w tym roku w MSWiA.
Moje wyniki jak na razie sa calkiem dobre (w hist-pat nadzerkowe zapalenie dwunastnicy) i zapalenie zoladka ale nie jakies duze i powiekszone wezly chlonne w zastawce katniczo kretniczej. Do tego yersinia wychodzi od 2 lat ciagle dodatnia ale IgM zaczely spadac ( w ciagu pol roku z 31 na 26)
Obecnie czuje sie w miare ok. I wlasnie zastanawiam sie co robic poniewaz:
Chodze do ubikacji raz - dwa razy dziennie. Zazwyczaj rano po przebudzeniu od razu i np. po drzemce (kazdy krotki sen i obudzenie = stolec)
Mam lekkie bole brzucha (ktore nie przeszkadzaja mi za bardzo w funkcjonowaniu)
nadmierne odbijanie.
Stolec tez jest uformowany - nie jest to biegunka aczkolwiek wydaje mi sie, ze jest za duzy i obfity (nie wiem czy to jest moj wymysl czy co ale stolce siegaja do 18 cm dlugosci :o)
Do tego po tym wszystkim mam niedowage bmi 18,1.
Zapisalem sie do psychologa a od psychiatry biore parogen (po parogenie ten stolec sie uformowal) biore go jakies 1,5 miesiaca, do tego debutir (debutir mi tez pomogl bo na parogenie chodzilem do 5x toalety a teraz wlasnie 1-2) Po stolcach tez mnie odbyt szczypie, duzo stolca zostaje w odbycie...
Czy to wyglada na problem w glowie czy jak? glupio mi jechac do szpitala i powiedziec Panie doktorze chodze 2x dziennie do toalety... obficie po obficie ale nie ma biegunki itp...
Zastanawiam sie czy to jest moj wymysl choroby po przebytej yersini i mi gdzies w glowie zostalo, ze ciagle jestem chory czy jak???? prosze o pomoc jakas rade co mam zrobic???
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Re: Dalsza diagnostyka a ogolny obraz

Post autor: subzero » 11 lis 2012, 19:40

Tomek0700 pisze:nie wiem czy to jest moj wymysl czy co ale stolce siegaja do 18 cm dlugosci
Dzizas Tomek...aż się boję zapytać: MIERZYŁEŚ? :mrgreen:

A tak na poważnie, być może po częsci Twój problem wrósł w psychikę i to odzialuje na Twój brzuch negatywnie. Powiedzmy, ze brzucho masz nie dokonca zdrowy, ale dzieki zlemu sampoczuciu psychicznemu ciagle odczuwasz go mocniej niż stan choroby na to by wskazywał.
Czy w przeciagu gdy jest dobrze zdarza Ci sie nie myslec o brzuchu? Tzn zyc normalnie, nawet powiedzmy przez jeden dzien, nie myslec o kiblu, o jedzeniu, bólu, tylko realizowac powiedzmy jakis plan dnia?

minia78
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie

Post autor: minia78 » 11 lis 2012, 22:29

Tomek0700 pisze:Hej,
powiekszone wezly chlonne w zastawce katniczo kretniczej.
Nie jestem lekarzem, więc nie traktuj tego, co napiszę, jako pewnika, ale drogi do sprawdzenia.
Kiedy byłam w szpitalu spotkalam dziewczynę, któa opowiedziała mi historię swojej choroby - w skrócie 7 pobytów w szpitalu bez diagnozy, posądzenie o symulanctwo. W końcu trafiła jednak na lekarzy, którzy się uparli i znaleźli jej w zastawce kątniczo... Crona. Wcześniej oczywiście byla badana, ale nie doszukano sie tam tego.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 11 lis 2012, 22:54

minia78, czyli ze choroba ujawnila sie z czasem
a 18 cm to wcale nie tak duzo :wink:
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 12 lis 2012, 00:11

Dzizas Tomek...aż się boję zapytać: MIERZYŁEŚ?
tak, jestem zdesperowany.
Czy w przeciagu gdy jest dobrze zdarza Ci sie nie myslec o brzuchu?
jak jest dobrze to za bardzo sie nie przejmuje, moze sie zdziwie o dzisiaj nie boli i przechodze do dnia normalnie. Ja mimo, ze mam niedowage, jestem oslabiony itp funkcjonuje jak zdrowa os i to na kierunku sportowym (!)
Tzn zyc normalnie, nawet powiedzmy przez jeden dzien, nie myslec o kiblu, o jedzeniu, bólu, tylko realizowac powiedzmy jakis plan dnia?
ja sie staram zyc normalnie z bolem itp... niczego nie odmawiam.
Nie jestem lekarzem, więc nie traktuj tego, co napiszę, jako pewnika, ale drogi do sprawdzenia.
Kiedy byłam w szpitalu spotkalam dziewczynę, któa opowiedziała mi historię swojej choroby - w skrócie 7 pobytów w szpitalu bez diagnozy, posądzenie o symulanctwo. W końcu trafiła jednak na lekarzy, którzy się uparli i znaleźli jej w zastawce kątniczo... Crona. Wcześniej oczywiście byla badana, ale nie doszukano sie tam tego.
Na CD mi to nie wyglada... no ale kto wie :)
a 18 cm to wcale nie tak duzo
moim zdaniem to jest duzo. Poniewaz: wyprozniam sie np. rano i tu stolec jest normalny.
Potem ide sie zdrzemnac, budze sie i znowu toaleta. No i tu juz bydle 18 cm..
Plus niedowaga itp ale to przez te biegunki przed. No ale do wagi wrocic i tak nie moge.

Podsumowujac:
Ciagle mi sie odbija, co mnie po prostu denerwuje. Staram sie o tym nie myslec, ale jak jestem przy stole i jem to tak sie odbija, ze nie moge mowic. Odbija mi sie nad czczo tez.
Brzuch mnie boli po przebudzeniu, zawsze. Co to ma wspolnego z nerwica??? czemu sen powoduje u mnie stolec? Podraznienie odbytu.

Najgorsza jest ta waga, wygladam jak dziecko z auschwitz i nie moge wrocic do pierwotnej wagi..

Czy to wyglada na jakas chorobe psychiczna?
A moze kazdy robi takie duze stolce i ja sobie cos wmawiam?
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 12 lis 2012, 13:29

Tomek0700, długość stolca nie jest ważna ale objętość. Jeśli mimo częstych wypróżnień objętość stolca nie przekracza 200-250 g na dobę mamy do czynienia z tzw. biegunką rzekomą, która jest charakterystyczna w przypadku zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego a więc także dla ZJD.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 12 lis 2012, 15:30

objetosc jest duza, to nie jest tak, ze stolec jest jak patyk i dlugi, niestety.
Aha, zapomnialem dodac, ze przy wysilku pojawiaja sie wymioty, kreci mi sie w glowie i jazda do ubikacji... przed zachorowaniem cwiczylem 10x bardziej agresywnie i nie mialem takie problemu.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 12 lis 2012, 15:36

to jak sa wymioty to niech ci zrobia w msw badanie cienkich, wycinki pobiora i bedzie wiadomo, to ostatnie badane jakie zostalo

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 12 lis 2012, 15:57

Tomek0700, Ty to masz nieźle... :/

Kurde, A Ty teraz jakieś leki przyjmujesz oprócz tych co napisałeś w pierwszym poście?
Co do odbijania to mi się coś od jakiegoś miesiąca przypałętało... W sensie tez mi się odbija i nie wiem z czym mam to połączyć :neutral: I czasem też boli mnie brzuch rano, więc moja myśl na dzień dobry - znów ten brzuch... Ale u mnie z reguły łączy się z całodziennym :wc:

Rozumiem, że sam nie jesteś w stanie określić, czy psychika płata Ci figle?

Co do wymiotów... Może wypadłeś troszkę z formy i teraz narzucając sobie ponad siły organizmu on tak właśnie reaguje?
Przerabiałam to... Kiedyś mogłam biegać z 2 godziny i było super, a teraz po 15 min truchtu robi mi się niedobrze, a po 1-3 min. sprincie to już mi nie tylko niedobrze... :neutral:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 12 lis 2012, 16:03

Tomek0700, ja tez wymotuje. Położysz się na oddział, zrobią Ci wszystkie badania jakie uznają za słuszne i będzie ok. To że nie masz biegunek nie znaczy że nie masz IBD. Znam coraz więcej ludzi z IBD którzy mają biegunki lub zaparcia albo naprzemiennie, czyli podobnie jak w IBS. Rozmawiałam z bardzo dobrym lekarzem gastroentorologiem i dowiedziałam się, że niektórzy chorzy z IBD mają dodatkowo zaburzenia czynnościowe (ale nie mylić z IBS). Takie osoby prócz leków na NZJ przyjmują także leki na uregulowanie pracy jelit min. Debridat czy Debretin, stosują odpowiednią dietę a także korzystają z psychoterapii czy wizyty u psychiatry.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 12 lis 2012, 17:29

racja coraz wiecej na forum jest osob co nie maja biegunek, to jest najgorsze w tych chorobach pakiet mozliwych objawow a kazdy czlowiek moze miec dowolne z tego pakietu

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 12 lis 2012, 18:59

Kurde, A Ty teraz jakieś leki przyjmujesz oprócz tych co napisałeś w pierwszym poście?
Co do odbijania to mi się coś od jakiegoś miesiąca przypałętało... W sensie tez mi się odbija i nie wiem z czym mam to połączyć
Przyjmuje tylko debutir i parogen plus witaminy.
Odbijanie - mi profesor tlumaczyl, ze to od stanu zapalnego, inni lekarze, ze od przyrostu bakterii itp itd... tylko, ze wedlug wynikow nie mam ani tego ani tego.
Położysz się na oddział, zrobią Ci wszystkie badania jakie uznają za słuszne i będzie ok.
no wlasnie nie jest ok bo juz tak robili. Ja mialem wszystkie badanie jakie sie dalo oprocz rezonansu magnetycznego (bd mial robiony w styczniu) i dwubalonowej.
Rozumiem, że sam nie jesteś w stanie określić, czy psychika płata Ci figle?
no wlasnie nie jestem, bo jak tlumaczyc odbijanie na tle nerwowym po wszystkim? na biegunki pomoglo ale nie w 100% itp itd.. no ale zapisalem sie do psychologa, bo ja juz nie wiem nic. W Warszawie mowia, ze cos sie robi w Kaliszu, ze nic nie ma, ze byla yersinia.
W Kaliszu mam naprawde dobrego lekarza, ktory raczej mnie nie chce skrzywdzic, mam wykonane mase badan. Profesor niestety emerytura i tyle. Jak bede w MSWiA to na pewno bede sie dobijal do pani prof. Rydzewskiej.
Kurcze, ja juz tez tak nei chce zyc. Nie mam zle - ale moja waga mnie doluje, oslabienie i brak sil gdy mam ochote trenowac, trenowac i jeszcze raz trenowac bo to kochalem. A tu dwa lata siedzenia na dupie, diagnostyka i tak naprawde nic nie wiadomo, oprocz tego, ze przeszedlem HP, yersinie itp itd...
W jelicie jakis lekki naciek zapalny tez mam... tylko, ze wedlug lekarzy tego sie nie leczy.
Nie mowiac o tym, ze jestem lamliwy, dzisiaj poszedlem sobie na sale potrenowac, robilem salto i bach kolano juz strzyklo i boli.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 12 lis 2012, 19:23

a tego lekkiego stanu zapalnego w mswia nie chcieli leczyc ?

[ Dodano: 12-11-2012 ]
WrednaTubisia, mi sie zaczelo od problemow z oczami i zaparc, myslalam ze nie ma nic gorszego od rodzenia w wc, a jednak biegunki sa dla mnie gorsze

kenio
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: kenio » 16 lis 2012, 16:44

Tomek0700 prześledziłem pobieżnie twój przypadek, pamiętasz może od czego zaczęły się twoje dolegliwości? Czy masz typowe parcie na stolec? bez biegunek? bez zmienionego koloru stolca? Czujesz się rozstrojony węwnętrznie czy nie? jakaś dieta?

Pytam ogólnie i z ciekawości, bo sam jestem na etapie badania co mi od 3 miesięcy dolega.

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”