wynik kolonoskopii wirtualnej

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: pomorskie

wynik kolonoskopii wirtualnej

Post autor: joko25 » 10 gru 2014, 00:41

Hejka jak pisalam w innym wątku, ze względu na stan jelita nie mozna bylo przeprowadzic do konca kolonoskopii. Lekarz zlecil kolonke wirtualna. Badanie wykazalo między innymi pogrubienie scian odbytnicy do 11mm, obnizenie poprzecznicy. Chcialam was spytac czy pogrubienie scian jelita takiej wielkosci jest niepokojące? Dodam ze cech nowotworowych nie uwidoczniono.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: wynik kolonoskopii wirtualnej

Post autor: Mamcia » 10 gru 2014, 21:05

Tak, bo to pogrubienie ścian było pp przeszkodą w wykonaniu kolonoskopii. Nie wiem do końca co to jest kolonoskopia wirtualna (CT czy NMR) , bo to jest taki slang dla pacjentów. Przy CD byłabym na pełną enteroklizą (CT lun MNR), bo do końca nie wiadomo czy są zmiany w j. cienkim. Opis dość zdawkowy.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽

Post autor: joko25 » 11 gru 2014, 01:02

Kolonoskopia wirtualna to tomografia komputerowa jamy brzusznej po wypelnieniu jelita powietrzem. Nieprzyjemne to napowietrzanie jelit, ale cale badanie cale szczescie trwa bardzo krotko. Powietrze jest w tym badaniu kontrastem. Lekarz kierujacy mnie na to badanie w skierowaniu napisal o guzie esicy uniemozliwiajacym dalsze przejscie aparatu. Nie bylo światła jelita, zmiany ciagle i krwawienie kontaktowe. Dlatego też zlecił ta kolonke wirtualną. CT wykazalo wlasnie pogrubienie scian odbytnicy i ppgranicza esicy, wynikajace stąd przewężenia. Obnizenie poprzecznicy-wlasnie,czy to ma jakies znaczenie? Reszta jelita grubego i jelito cienkie ok. A ja wlasnie zawsze podczas tradycyjnej kolonki mialam widoczne zmiany od odbytnicy do zagiecia sledzionowego. W najgorszym stanie była zawsze odbytnica i esica. Radiolog stwierdzil ze ogolnie obraz jelita wskazuje na colitis ulcerosa a nie crohna.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 11 gru 2014, 21:00

To wskazuje, ale nie przesądza. Tu ważna jest histopatologia. Może to badanie trzeba powtórzyć.
A kolonoskopia wirtualna to może też być MRI, a nie tylko CT. Czy był kontrast dożylny?? Jeśli nie to o j. cienkim niewiele można powiedzieć.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽

Post autor: joko25 » 11 gru 2014, 21:51

A to ze moze to byc tez mri tonie wiedzialam. Pierwszy raz mialam takie badanie. Kontrastu dożylnego nie bylo. Wyniki histopatologii musze odebrac,takze nie wiem jakie są. Jak dotad wiekszosc wynikow histpat wykazywalo u mnie crohna, ale na poczatku choroby -colitis ulcerosa. Potem tez raz wskazaly na pozna faze colitis. Najwiekszy problem jestu mnie taki,że objawy sa typowe dla colitis- czyli biegunki,krwawienia bardzo silne, bole brzucha szczególnie z lewej strony, w ostatnich dwoch latach doszly goraczki, szybka utrata masy ciala i wymioty. A w wycinkach i wygladem jelito wskazuje na crohna i do konca niewiadomo co to jest.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 12 gru 2014, 21:00

A wyniki gastroskopii i enteroklizy??

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽

Post autor: joko25 » 12 gru 2014, 23:21

Gastroskopie mialam robiona w zeszlym roku. Wykazala refluks zoladkowo-przelykowy i stan zapalny zoladka oraz czesciowo otwarty wpust zoladka. Biore na to controloc i gdy pojawiają sie nudnosci i wymioty zirid. A enteroklizy nie mialam nigdy.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 13 gru 2014, 21:11

Czyli nie masz żadnych informacji na temat czy zajęte jest tylko jelito grube, czy także jelito cienkie?? Nie wiem gdzie się leczysz, ale jest to jedno z podstawowych badań przy CD.

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽

Post autor: joko25 » 13 gru 2014, 23:09

No w sumie tak to wygląda. Chorobe mam zdiagnozowana jako chorobe crohna jelita grubego. Chociaz na początku bylo stwierdzone colitis ulcerosa,a teraz zarowno lekarz ktory robil mi kolonke jak i radiolog,ktory przeprowadzal tomografie skłaniają sie bardziej wlasnie ku wrzodziejacemu zapaleniu jelita grubego.

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽

Post autor: joko25 » 14 gru 2014, 10:49

A jesli chodzi o to obniżenie poprzecznicy, ktore zostalo uwidocznione podczas tomografii, czy jest to coś niepokojącego? Ma wplyw na funkcjonowanie jelit?

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 14 gru 2014, 20:30

Czyli jelita cienkiego nikt nie badał?? Co do obniżónej poprzecznicy to może być wrodzone, jak również z innych przyczyn np podźwignięcia. Może dawać objawy bardzo dokuczliwe, a może nie dawać wcale.

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽

Post autor: joko25 » 14 gru 2014, 21:36

Tak,jelito cienkie nie bylo badane. Mialam robiony tez rezonans, ale o jelicie cienkim mowy w wyniku nie bylo z tego co pamietam, czyli moze wszystko z nim ok. A jesli chodzi o obniżenie poprzecznicy, to nie wiem czy laczyc to z tym, ale mam takie ciagle uczucie pelnosci w brzuchu, ucisku, jakbym mialam w srodku cos sztywnego.czasem kluje mnie w okolicy pępka albo boli caly brzuch przy poruszaniu,schylaniu. Lewa strona brzucha razem z plecami jest ciagle obolala, nie moge spac ani lezec na tej stronie, a przy zalatwianiu bole sa okropne, jakby mialo mi tam cos peknac. No i czesto bola mnie plecy w okolicy ledzwiowo- krzyzowej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”