Stawy

Czyli choroby stawów, skóry, nerek, oczu itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Re: Stawy

Post autor: Natuśka » 16 gru 2012, 17:25

mgiełkaa pisze:Nie wiem czy ma związek z Cu czy nie jednak fakt faktem w sierpniu miałam operowane kolano (usunięcie fragmentów łąkątki oraz chrząstki), a na wiosnę mam planowaną artroskopię drugiego kolana.
U mnie problemy z kolanami zaczęły się niecały rok temu: ból, obrzęki- coś strasznego :cry: W zasadzie kolana to aktualnie mój największy problem... :neutral:
Niedawno zdiagnozowano u mnie przepuklinę (w trzech miejscach) kręgosłupa lędźwiowego.
Bingo, ja jestem już po operacji.
mgiełkaa pisze:Okresowo bolą mnie i puchną nadgarstki.
Podobnie jak u mnie- robią się takie... bomby... :neutral: I to tak nagle! :wow:
mgiełkaa pisze:Niestety Salazopiryn EN mój organizm nie toleruje (żadnych salicylanów)
Mój również, z resztą gdy brałam- nie pomagały... :/
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

marcin820201
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 16 gru 2012, 17:44

Harry pisze:Kolano prawe dalej chrupie. Nie wiecie, czy to może mieć też związek z CU?
jesli jest to zwiazane z seronegatywnym zapaleniem stawu to tak. Ale watpie- gdzies tu wszesniej link wrzucalem o tym - chyba w tym watku. Rtg nie wykarze wszystkiego co sie dzieje w kolanie pokaze tylko tkanki twarde tj kosci. Glownie. Jesli kolano 'chrupie' to sa tzw krepitacje- moga je miec ludzie majacy zdrowe kolana. Z wlasnej ciekawosci zrobilbym sobie usg kolan- lub tylko tego bardziej bolesnego. Prawdopodobnie problem jest w stawie rzepkowo-udowym - tu wujek google pomoze co z tym zrobic . Zaklowania po wewnetrznej stronie to moze byc łąkotka przyśrodkowa - testy na uszkodzenie tej łąkotki znaleźć można w necie.

Jesli jest seronegatywne zapalenie stawu to: staw jest spuchniety i boli, jest tez cieplejszy z reguly. Jesli nie pamietamy urazu stawu a takie objawy pojawiaja sie w krotkim czasie oraz najgorsze sa z rana jest to prawdopodobnie seronegatywne zapalenie stawu w wyniku nzj. Leczenie wyglada tak ze leczy sie jelito najpierw jak ono sie uspokoi to stawy tez. Nie lykac NLPZow - na bol - moga nasilac objawy.
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Z czasem zrozumiesz, że 3 rzeczy się liczą: zdrowie, miłość i.... (Obyty z CU)

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Choroba: CU

Post autor: mgiełkaa » 16 gru 2012, 19:17

Miałam uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej (wielokierunkowe)części pośredniej.Stan rzepkowo -udowy cechy ogniskowej chondromalacji II stopnia, cechy czynnościowej lateralizacji rzepki. Więzadło poboczne strzałkowe zmiany zapalne ok.przyczepu udowego-obrzęk. Chrząstka na kłykciach kości udowej: cechy chondromalacji II/III stopień.
Po zabiegu na chwilę obecną w/g lekarza: dziura w kolanie.
W drugim kolanie: łąkotka przyśrodkowa z cechami przewlekłego, zwyrodnieniowego uszkodzenia w rogu tylnym.Chondromalacja IIst. mierna lateralizacja rzepki.

Rezonans magnetyczny z 2009 (kręgosłup): nieznacznie obniżony krążek L5-S1 - nieduża wypuklina centralna na tym poziomie.

Rezonans magn. z listopada b.r.: obniżenie wysokości i uwodnienia krążka m-k na poziomie L-4-L-5 z tylną wypukliną bulging krążka m-k modelującą worek oponowy ze spłyceniem rezerwy płynowej, dotyka do korzeni nerwowych w zachyłkach kanału.
Guzki Schmorla w trzonach przejścia piersiowo lędźwiowego-przebyta choroba Scheuermana.

marcin820201, jeżeli mogę prosić wypowiedz się.
Problemy z kręgosłupem miałam od zawsze tylko zmieniało się to na przestrzeni lat. Z kolanami problemów nie miałam nigdy.
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

SZymon86
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: SZymon86 » 17 gru 2012, 22:20

Należy też zadać pytanie kto nie ma jakiś tam problemów z kręgosłupem.Siedzący tryb życia coraz bardziej,mało ruchu i tak jest,albo w drugą stronę przesadne tyranie w pracy.Nic nie poradzimy trzeba wzmacniać plecy ćwiczyć.Tak mi gadali lekarze tak mi gadał osteopata który mi ogarniał lędźwiowy odcinek.Dokładnie mija rok jak zaczęły mi się cuda z plecami dziać.Okresami to chodzić nie mogłem takie skurcze uciski czy jak to nazwać,to samo podczas spania.Nawet jak już niby ogarnięty był ten odcinek lędźwiowy to cały czas po położeniu się chociaż na 10 min miałem problem ze wstaniem tak mi się spinało wszystko.Największy kryzys to właśnie rok temu i parę dni przed zdiagnozowanie CU.Ale za tym drugim razem to bardziej atakowało mnie po prawej stronie i w biodro,do tego stopnia żeby wstać z wyrka musiałem mieć krzesło żeby się podeprzeć i kule żeby dojść do kibelka np bo inaczej nie dało rady nie mogłem ruchu zrobić,potworny ból.I w zasadzie przed weekendem w którym miałem największe problemy jelitowe jakby trochę odpuściło,później w szpitalu podawali mi przeciwbólowe dożylnie przez 2 dni i weszły sterydy sulfasalazyna itd i jak ręką odjął.Więc albo te moje problemy były związane z jelitami albo któryś z tych leków tak działa bo dosłownie 2,3 dni i spora poprawa była.
"Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu,ale na umiejętności działania mimo niego"

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 20 gru 2012, 21:22

Mgiełka- przede wszystkim trzeba zwrocic uwage bo masz prawdopodobnie kolana koslawe. Trzeba popracowac nad miesniami:
posladkowy sredni
rotatory zewnetrzne stawu biodrowego (w necie wykaz)
VMO- vastus medialis obliqus - trening

nastepnie: cwiczenia na plecy okragle (w necie)
nastepnie lub rownolegle: najprostrze cwiczenia na stabilizacje odcinka ledzwiowego kregoslupa na youtube szukac filmow o tytule: lower back stabilization, musculus multifidus training

przyczyna problemow z kolanami: choroba Scheuermanna.

[ Dodano: 20-12-2012 ]
Szymon86 - Twój problem to była enteroartropatia seronegatywna. Co to jest można znaleźć w necie. Nie każdy ma problemy z kregosłupem ale fakt jest taki ze 90 procent populacji mialo lub bedzie miala dolegliwosci dolnego odcinka kregoslupa raz lub wiecej w ciagu swojego zycia.
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 20 gru 2012, 23:35

marcin820201, bardzo dziękuję za odpowiedź.
Podczas ostatniej wizyty u ortopedy zalecono mi podkładanie korka pod lewą piętę. Nie bardzo to widzę (zastosowanie się do w/w zalecenia).
Moje problemy z kręgosłupem są od dzieciństwa i odkąd pamiętam chodziłam na gimnastykę korekcyjną, basen itp. Urodziłam się z obustronnym zwichnięciem stawów biodrowych więc i ten fakt pewnie ma wpływ na stan pleców i kolan. Potem 3 ciąże, praca fizyczna zrobiły swoje. W chwili obecnej jestem rozlazła jak przysłowiowa guma od majtek więc nie ma się co dziwić, że mięśnie są słabe.

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie

Post autor: Dżordż » 21 gru 2012, 15:05

Na bóle kręgosłupa mogą też pomóc takie ćwiczenia jak w pkt 3: http://www.magdalirl.com.pl/

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 22 gru 2012, 17:55

Jeśli zalecono Ci podkładanie korka pod piętę to dla tego że masz krótszą lewą nogę i jest to prawdopodobnie skrócenie pochodzące z lewego stawu biodrowego. Ja bym się zastosował do tej rady gdyż odciąży to Twój kręgosłup. Powikłania dyskopatii szyjnej i lędźwiowej mogą być 'wredne'.

Tzw. podpiętki ortopedyczne nie powinny być kłopotliwe w używaniu.

A ćwiczenia pleców to ja bym poszukał w necie czegoś takiego w dziale fizjoterapia jak:
'konspekt ćwiczeń plecy okrągłe'.

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie

Post autor: ewkunia » 23 gru 2012, 11:11

Słuchajcie, mam jakiś problem z kolanami - wydaje mi się, że to od pracy przy biurku,ale mogę się mylić. Są jakby zesztywniałe- gdy dużo chodzę, pojawia się uczucie jakiejś 'suchości' w stawie, jakby brakowało 'naoliwienia':) Czasami bolą. Czy znacie jakieś ćwiczenia na ich rozruszanie?
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 23 gru 2012, 11:49

ewkunia pisze:Czy znacie jakieś ćwiczenia na ich rozruszanie?

rowerek z małym oporem 3xtyg po 15 minut
lub pływanie

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 23 gru 2012, 22:25

CRP by trzeba zbadać aby wykluczyć aktywną enteroartropatie seronegatywna. Może się jakiś inny proces ,przyplątał,. Bolesny bark akurat to zaraz po tzw 'krzyżu' druga część ciała która sprawia problemy jeśli chodzi o stawy. A że połowa ciała? - hmm...

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 23 gru 2012, 23:20

Jak jest drżenie to jest i ucisk na nerw rdzeniowy na poziomie szyi. Krótko mówiąc może być dyskopatia szyjna. Pod warunkiem ze drżenie ręki dotyczy.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 23 gru 2012, 23:32

A ja Wam powiem, że mi stawy często dokuczają. Do tego doszły sprawy neurologiczne: mam słabszą lewą stronę. Z nogą miałam przygody od tamtego roku- w sierpniu '12 miałam operację z powodu dyskopatii na odc. lędźwiowym. Ręka lewa jest o wiele słabsza, jest nieprecyzyjna ( a tak nie było... :/), mam problem z odczuwaniem temperatury (np. prawą dłonią czegoś nie podniosę bo gorące, a lewą spokojnie to zrobię, bo czuję, że letnie :neutral:), do tego głupie drżenia. Miałam MR szyjnego i nic się nie dzieje. Teraz umówiłam się do kolejnego neurologa, bo każdy rozkłada ręce, bo nie wie co jest grane.

Odczuwam wyraźną poprawę samopoczucia podczas zastrzyków z wit. B, ale cały czas nie chcą mi ich dawać, a tablety tak nie działają na mnie jak iniekcje :neutral:

Może od tego nowego czegoś się dowiem i wydębię zastrzyki :razz:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 24 gru 2012, 00:15

marcin820201, bardzo dziękuję :smile:

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 22 maja 2013, 16:30

Byłam u ortopedy i opisał mnie: zmiany zwyrodnieniowe wielostawowe (kręgosłupa i dużych stawów: biodrowe i kolan). Teraz kierunek - rehabilitacja (po wakacjach powinnam się dostać) na NFZ oczywiście. Póki co, kolano po artroskopii puchnie na nowo, noga lewa blokuje się przy dłuższym staniu i chodzeniu, a jak nie blokuje to boli jak diabli. Drugiego kolana nie operuję. Poza tym odcinek szyjny w Rtg wyszło wszystko w normie, a przy np. myciu rąk i wysuwaniu brody do przodu blokuje mi szyję i czuję ból-prądy z tyłu głowy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania Pozajelitowe”