Czy naciek zapalny na jelicie grubym to perforacja?

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
kapitan
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Kontakt:

Czy naciek zapalny na jelicie grubym to perforacja?

Post autor: kapitan » 27 lip 2007, 21:39

siemanko mam takie pytanko niedawno założyli mi ileostomie ponieważ stwierdzili naciek zapalny na jlicie grubym czy to preformacja jelita grubego? oprucz tego zrobiła mi sie przetoka okołodbytnicza tz. najpierw ropień pużniej przetoka czy ktoś ma doświadczenie z tego typu powikłaniami ile to może sie goić? Pozdrowionka

Pozwoliłam sobie zmienić 1 znaczące słówko w tytule. Misia
Ostatnio zmieniony 27 lip 2007, 22:41 przez kapitan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
Kontakt:

Re: Czy naciek zapalny na jelicie grubym to perforacja?

Post autor: ranka » 27 lip 2007, 21:50

nie preformacja tylko perforacja.ale sam naciek to nie perforacja,bo to znaczy inaczej przedziurawienie.
Obrazek

kapitan
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Dziękss

Post autor: kapitan » 27 lip 2007, 22:03

Dzięki za opowiedż Pozrowionka

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 30 lip 2007, 23:15

Jak to się często zdarza informacja jest tak skapa, że trudno jest udzielić odpowiedzi. Przy CD i CU naciek zapalny w zaostrzeniu to norma i jako taki nie jest wskzaniam do stomii. Pytań jest tak wiele, że nie bedę ich zadawać.
Zadam jedno dlaczego na pytanie sąd piszesz lekarz? Nie znam takiego miasta ani regjonu, a sądząc z posta lekarzem nie jesteś.
Jak szukasz porady opisz dokładnie swoją historię
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

kapitan
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: kapitan » 31 lip 2007, 16:33

Witam jestem z Gdańska.Moja przygoda z crohn-em pojawiła sie kilka lat temu objawy biegunka bóle brzucha po posiłku lecz zdiagnozowana została rok temu kiedy było już bardzo żle spadek masy ciała wymioty bóle brzucha i biegunka.W kolonoskopi wyszło iż jest stan zapalny na początku jelita cienkiego zastosowano leczenie Ciprinol i pentasa Metypred(Po antybiotyku przestało boleć stolec zrobił sie normalny lecz po odstawieniu ontybiotyku objawy stopniowo powracały aż do marca tego roku kiey zaczą mnie tyłek boleć tak że nie dało sie usiedzieć i problemy z oddawaniem moczu (byłem raz cewnikowany w szpitalu a po zrobionym rezonansie podłonczyli mnie pod cewnik i na chirurgie stwierdzono zbiornikwokuł odbytnicy i pęcherz otoczony naciekiem zapalnym i jeszcze kilka innym zbiorników)Z chirurgii przenieśli mnie na gastrologie dostałem dawke leków Enkorton stopniowo lezałem 3 tygodnie(miałem zrobiony pasaż gdzie widoczna była ta dziurka i zwężenie jelita cienkiego) .W maju powruciłem do domu w stanie w miare dobrym pobolewało lecz nie było problemu z moczem. Tyłek znowu zaczą pobolewać noi w czerwcu kiedy wyszed mi koło odbytnicy ropień (został naciety ,sączyła sie z niego ropa lecz pużniej pojawił się płynny stolec czyli chyba przetoka)W czerwcu dostałem pierwszą dawke Remicade po 2 tyg. drugą i nic nie pomagało(na trzecią narazie nie zdążyłem) w lipcu zgłosiłem sie na chirurgie gdyż tak sie sączło z tej przetoki (kał) ból niedowytrzymania i powracały problemy z oddawaniem moczu.Zdecydowano o założeniu mi ileostomii .Podczas zabiegu okazało sie że jelito w miejscu gdzie wcześniej był stan zapalny pojawiła sie dziurka i cała treść (prawie cała)wypływała sobie dodaje że sie nie wie wypbrużniałem gdzieś ok. 2 tyg. KoSzMaR . Teraz po zabiegu jest dobrze troszke sie sączy z przetoki okołoodbytniczej ale malutko żółta ciecz(nie wiem co to) stwierdzono naciek zapalny na jelicie grubym i dlatego zastosowano ileostomie stąd moje pytanie wcześniej w poscie.W tej chwili przyjmuje pentase encorton i azathioprine.Mam nadzieje że za jakiej 2-3 miesiące mnie połączą zdejmą woreczek i będe mógł powrucić do normalnego życia Pozdrawiam

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 31 lip 2007, 16:59

Z tego co piszesz to miualeś w brzuszku niezłą kaszankę - przetoki, nascierki na pęcherz, zwężenia???? W takich przypadkach, aby dać sie zagoić jelitu grubemu odbarcza się je poprzez ileostomię. Czasami trzeba wyłonić więcej niż jedną stonię. naciek był tylko jednym z powodów.
To co wycieka z przetoki okołoodbytniczej to albo jeszcze ropa, albo limfa. Można ocenić po kolorze lub zapachu no i oczywiście przez badania laboratoryjne.
Proszę bardzo zmień napis skąd, bo jest conajmniej mylący
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Zablokowany

Wróć do „Stomia i J-pouch”