AZATHIOPRINE

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: obyty.z.cu » 25 wrz 2012, 18:24

„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

necia
Debiutant ✽
województwo: podkarpackie

Post autor: necia » 25 wrz 2012, 18:58

Dzięki, przeczytałam właśnie ten link. No to nie wiem, bo u mnie na ulotce Imuranu pisze, żeby tabletki nie dzielić na pół. No to nie wiem czemu tak pisze, bo tutaj w linku tego nie widziałam.

Awatar użytkownika
nataliak71
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Post autor: nataliak71 » 25 wrz 2012, 19:00

raz podzieliłam imuran 50 na pól, zrobiłam to nożem nic mi nie dolega z tego powodu więc chyba można :roll:
„Kobiety i koty zawsze robią, co chcą, więc mężczyźni i psy niech się z tym pogodzą”

"każdą istotę, którą bierzemy w ramiona, możemy utulić lub udusić. to boska chwila decyzji." :hyhy:

Salofalk 2x2x2 Imuran 1x50mg

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 25 wrz 2012, 19:16

marcin820201 pisze:Czytalem ze minimalne dawki to nawet poniżej 1mg/kg masy ciała.
Tak sobie właśnie przypomniałem słowa gastro,..
"te pana 100 mg na dobę to jak dropsy,taka ilość nic nie daje,albo brać więcej w optymalnej dawce,albo ... nie czekać,tylko proktokolektomia się kłania "..
W sumie to wiele razy nad tym się zastanawiałem,jaki jest sens brać niską dawke,skoro i tak nie wchodziłem w remisje ?
Poprzednia gastro wychodziła z tematem :
"..ten lek bardzo szkodzi,lepiej brać mniej ,niż mieć wielkie szkody z skutków ubocznych"..
Widać co lekarz,to inna filozofia i doświadczenie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

sensas
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: sensas » 25 wrz 2012, 20:29

I ja dzieliłem ja brałem niepełne dawki i nic złego się nie działo. :smile:
Od około roku biorę 150mg i co doprowadziło mnie do pięknej remisji endoskopowej aż sam byłem zaskoczony :smile: , bo przed azą była tragedia całe jelito zmienione.
I zero skutków ubocznych podczas terapii.
A orientujecie jak długo się ją łyka ?

Awatar użytkownika
nataliak71
Doświadczony ❃

Post autor: nataliak71 » 25 wrz 2012, 21:12

sensas pisze:A orientujecie jak długo się ją łyka ?
lekarz mi mówił, że 4-5 lat, ale nie wiem czy u każdego proces leczenia trwa tyle samo.
„Kobiety i koty zawsze robią, co chcą, więc mężczyźni i psy niech się z tym pogodzą”

"każdą istotę, którą bierzemy w ramiona, możemy utulić lub udusić. to boska chwila decyzji." :hyhy:

Salofalk 2x2x2 Imuran 1x50mg

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 25 wrz 2012, 23:16

Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: leila » 02 lis 2012, 15:42

czy przy braniu azy trzeba brac cos ochronnego jak contix czy nie musze?dopiero biore od paru tygodni czy mozna podczas azy zajsc w ciaze?
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

minia78
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: minia78 » 02 lis 2012, 17:14

Hej

Mój gastrolog nie poleca zajścia w ciążę na azie, choć, jak sam stwierdza, są i takie pacjentki, które zachodzą na lekach biologicznych i jest ok.
Dopytywałam go kilkukrotnie i jego opinia byla niezmienna - lepiej, zebym miała odstawioną azę.
Jeśli chodzi o coś "ochronnego" to poza i tak przeze mnie branymi dierolem/multilackiem nic innego nie bralam.
Niestety po poł roku brania azy pojawiło mi się więcej białych krwinek i musialam mieć obniżoną dawkę.

Anne
Początkujący ✽✽

Post autor: Anne » 02 lis 2012, 18:04

WrednaTubisia pisze:minia78, to znaczy, ze Twój gastrolog nie zna najnowszych danych. W trakcie azy można normalnie zajść w ciążę.
A gdzie można znależć te dane? Też mnie to interesuje, jak chyba każdą kobietę bezdzietną.
Obecnie biorę: Asamax 2x2

minia78
Początkujący ✽✽

Post autor: minia78 » 02 lis 2012, 18:30

Raczej mój lekarz należy do lekarzy, którzy są na bieżąco - nie wiem, które ma miejsce w "rankingach" lekarzy, ale na tym forum Jego nazwisko padało jedynie w pozytywnym kontekście.
Tubisiu napisałam, że NIE POLECA, a nie, że twierdzi, że na 100 % jest to niemożliwe, żagrażające w jakikolwiek sposób dziecku. Uważam, że jest osobą bardzo wyważoną i ostrożną, stąd jego rzeczowa odpowiedź na moje wątpliwości - jeśli istnieje możliwość odstawienia leku chyba lepiej poczekać z ciążą i to zrobić niż choćby w 1% ryzykować, martwić się, nieprawdaż?
Ja i mój mąż wolimy nie ryzykować i będziemy postępowali może nawet, według wielu osób, nazbyt ostrożnie.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 02 lis 2012, 18:49

A gdzie można znależć te dane? Też mnie to interesuje, jak chyba każdą kobietę bezdzietną.
O, np. tutaj:
http://www.j-elita.org.pl/?pid=pages&id=8
http://www.j-elita.org.pl/?pid=poradnik

i tutaj temat związany z ciążą i azatiopryną:
viewtopic.php?t=2492

Szukając informacji na ten temat radzę sprawdzać rok publikacji, gdyż dane te się zmieniają.

Aktualnie tiopuryny (azatiopryna, 6-merkaptopuryna) są w kategorii C leków stosowanych w czasie ciąży, czyli badania na zwierzętach wykazały szkodliwe działanie na płód, lecz brak odpowiednich badań w grupie ciężarnych LUB leki nad którymi nie przeprowadzono badań zarówno na zwierzętach jak i na kobietach ciężarnych.
Te leki stosuje się tylko w wypadku, gdy korzyści wynikające ze stosowania leku przez matkę przewyższa ryzyko niepożądanego działania u płodu.
Zaznaczając przy tym, że lepiej jest brać AZĘ i mieć spokojne jelita, niż być bez leków i zaostrzenie, a stosowanie AZY nie podniosło częstości wad, deformacji u płodów kobiet stosujący ten lek. No i generalnie ciąże zaleca się na czas remisji :smile:
minia78 pisze:że NIE POLECA
Może to wynikać z tego, że umieszczenie leku w kategorii C wynika raczej z braku przeprowadzonych badań klinicznych z powodu zbyt krótkiego czasu ich stosowania, aniżeli z faktycznej szkodliwości leku. Poza tym, badania nad lekami u kobiet w ciąży są z powodów etycznych nieprowadzone, a ostateczna decyzja zdaje się należy do rodziców.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃

Post autor: leila » 02 lis 2012, 18:53

biore aze od 16.10 nie ma poprawy krew jest nadal sporo czy jest sens ja brac ,moze wrócic do sterydów?
czy cos sie stanie jak teraz odłoze z dnia na dzień?
Obrazek
Obrazek

minia78
Początkujący ✽✽

Post autor: minia78 » 02 lis 2012, 19:48

aza nie dziala blyskawicznie - z tego, co pamietam, jak zaczelam ja brac, lekarz powiedział mi , że by nie zostawić mnie wtedy bez ochrony leków, przez miesiąc mam brać azę i cyklosporynę. Po miesiącu brania ich wspólnie lekarz wyłączył mi dopiero cyklo.
Ostatnio zmieniony 02 lis 2012, 19:53 przez minia78, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃

Post autor: leila » 02 lis 2012, 19:51

chciałabym w końcu zajsc w ciaze stara jestem ,boje sie brania azy ze cos z dzieckiem moze byc ,
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”