Diagnostyka- proszę o wskazówki

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jarrek
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: mazowieckie

Diagnostyka- proszę o wskazówki

Post autor: Jarrek » 05 kwie 2016, 15:53

Witam Wszystkich użytkowników forum

Trafiłem tu z powodu odebranego rozpoznania ze wskazaniem na chorobę Crohna.
Ostatnio miałem wykonaną kolonoskopie i lekarz stwierdził istnienie stanu zapalnego w końcowym odcinku jelita cienkiego, pobrał wycinki do badania . Jelito grube bez zmian.
W wyniku mam zapis:

„ obecności tkanki ziarninowej z martwicą i cechami owrzodzenia, z pojedynczymi ziarniniakami nabłonkowatymi z komórkami wielojądrowymi, obrzęk rozproszony naciek zapalony z cechami włóknienia w blaszce właściwej. Obraz mikroskopowy wymaga przede wszystkim wykluczenia choroby Crohna „

Co taki opis oznacza w praktyce?

Lekarz z którym się konsultowałem powiedział że wynik jest niejednoznaczny nie jest w związku z tym w stanie podjąć leczenia i zalecił mi konsultację w CSK MSW w Warszawie. Termin mojego zapisu jest bardzo odległy a ja niepokoję się o to co dalej. Czytam artykuły na temat tej choroby.
Zastanawiam się w jaki inny sposób lekarze mogli by zdiagnozować, jakie dodatkowe badania itp. Abym mógł wiedzieć co jest przyczyną moich dolegliwości.

Od kilku miesięcy dokuczały mi okresowo bóle typu skurczowego po lewej górnej stronie brzucha, pod żebrami. Lokalizacja stanu zapalnego jest po prawej stronie na dole , a więc zupełnie w innym miejscu. Bóle te ustępowały po pełnym wypróżnieniu. Czasami bólom towarzyszyło silne gazowanie i pomagało wypuszczenie nadmiaru gazu. Nie miewam biegunek, ból ustępuje mi w nocy. Nie stwierdziłem krwawienia, śluzu... Nie zauważyłem związku z tym co i w jakiej ilości jadam. Stres zdecydowanie potęguje ból.

Czy przyczynami stanu zapalnego mogą być inne choroby podobne w obrazie badania do Crohna? Z rozmowy z lekarzem kierującym wywnioskowałem że tak, bo mówił o odmiennych sposobach leczenia.
Będę wdzięczny za wskazówki dot. tego co dalej powinienem działać.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2016, 21:09 przez Jarrek, łącznie zmieniany 1 raz.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Re: Diagnostyka- proszę o wskazówki

Post autor: atabe » 05 kwie 2016, 16:40

Możesz jeszcze zrobić test na yersinię, to bakteria ,która daje podobne objawy do crohn'a. A także test na krew utajoną. Nie zawsze krwawienie jest widoczne gołym okiem. W chorobie Crohn'a nie zawsze są biegunki i inne atrakcje. U mnie np. zero jakichkolwiek objawów, oraz idealne wyniki. No i ważne co wyjdzie z wycinków pobranych do histopatologii

Zaku
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Re: Diagnostyka- proszę o wskazówki

Post autor: Zaku » 06 kwie 2016, 08:53

Ja bym jeszcze przeciwciała zrobił ;p

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”