Stany zapalne w j. cienkim a prawidłowe pozostałe wyniki?

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Etia
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 18 mar 2013, 16:31
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Stany zapalne w j. cienkim a prawidłowe pozostałe wyniki?

Post autor: Etia » 08 lis 2013, 13:15

Witajcie! Piszę bo mi również nie postawiono jednoznacznej diagnozy.

Moje objawy:
gazy i wzdęcia (są często i nasilają się głównie po posiłkach), nalot na języku, nieprzyjemny oddech, zaparcia. Te objawy mam od około 2-3 lat (ale kiedyś były mało nasilone). Kilka miesięcy temu pojawiło się odbijanie (nasila się od razu po posiłkach, a nawet po wypiciu niewielkiej ilości wody! Kilka tygodni temu pojawiło parcie na stolec (nie zawsze i nie jakieś silne ale jednak) Mam hemoroidy, krwi w kale brak, czasem stolec ma jednak wąską średnicę. Biegunek nie miałam, pojawiły się dopiero podczas przyjmowania Debretinu wcześniej i teraz jak biorę Asamax.

Moje życie:
Mam 20 lat. Zawsze miałam słabą odporność i do około 16 roku życiu dostawałam wiele razy antybiotyki bez żadnych probiotyków, do tego dieta w moim domu była niewłaściwa - duże ilości słodyczy, chipsów, smażonego, mało warzyw i owoców. Teraz oczywiście jem już zdrowiej. Jeśli chodzi o oddziaływanie stresu na mój organizm to obecnie czasem się on pojawia - ale to jak u każdego człowieka. Natomiast w okresie nastoletnim było go sporo, bo lekko wtedy nie miałam..

DIAGNOZA 1: IBS.
Pierwszy lekarz rodzinny zdiagnozował IBS i refluks - pomógł trochę Zirid na zaparcia, inne leki (np. Polprazol) nic nie zmieniły. Drugi lekarz rodzinny stwierdził samo IBS - Tribux nie pomógł. Później gastroenterolog (podobno jeden z najlepszych w Krakowie a nie zrobił mi nawet jednego badania) stwierdził że to pewnie przez zanieczyszczone jelita i żebym zmieniła dietę i robiła sobie lewatywy. Nie posłuchałam go ale niedawno miałam wyczyszczone jelita przed kolonoskopią i nic to nie zmieniło.

Wyniki badań:
Badania kału na pasożyty - wynik ujemny, grzyby - ujemny, bakterie- w normie. Aczkolwiek nie wiem czy są w 100% wiarygodne bo powiedziano mi że nie potrzeba próbek z trzech dni, że jedna wystarczy i wyniki były już po 2 dniach.

Gdy się zestresuję rzeczywiście nasilają się gazy ale ja mam takie odczucie że wtedy po prostu przyśpiesza się motoryka jelit i te gazy gdy się zdenerwuję tylko szybciej znajdują ujście a powstają z innego powodu. Tak samo jest po posiłkach. Myślałam że to może grzybica jelit i mówiłam o tym kilku lekarzom ale stwierdzili że biały język może być od czegoś innego, a grzyby w jelitach są u każdego człowieka i że to jednak IBS.

DIAGNOZA 2: CROHN
Jako że różne leki nie pomagały miałam zrobioną min. gastro i kolonoskopię. Wyniki:


Gastroskopia z testem HP:
Przełyk bez zmian. Linia Z regularna. Wpust od góry i w inwersji prawidłowy. Błona śluzowa dna, trzonu i cz. Przedodźwiernikowej XII-cy bez zmian.

Wyników testu HP nie mogę znaleźć ale lekarz mówił o moich wynikach, że są dobre i jedyną rzeczą która źle wyszła jest ta biopsja z jelita cienkiego więc chyba nie mam tego HP.

P-ciała p/tkankowej transglutaminazie Iga <2,00 (czyli wynik badania ujemny)

USG jamy brzusznej:
Wątroba niepowiększona, o jednorodnym, nieco wzmożonym echogramie miąszu, bez cech cholestazy i zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny bezkamiczy. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka, śledziona echograficznie bez zmian. Obie nerki prawidłowej wielkości, kształtu i położenia, o prawidłowym echogramie miąższu, bez cech zastoju i złogów. Aosta brzuszna nieposzerzona. Przestrzeń zaotrzewnowa i pola nadnerczowe wolne. Pęcherz moczowy miernie wypełniony.

Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami. (z opisem):
Normogram. Rytm zatokowy miarowy i częstości 95/min. Słaba progresja załamka R w odprowadzeniach V1-V3.

Kolonoskopia z biopsją:
Zbadano całe jelito grube i końcowy odcinek jelita krętego. Błona śluzowa w ileum terminale nieco granulowana - pobrano wycinki do badania hist-pat. Błona śluzowa jelita grubego bez zmian.

Badanie histopatologiczne:
Wycinki śluzówki jelita cienkiego z cechami obrzęku i przekrwienia, z obfitym limfocytarnym naciekiem zapalnym, z tworzeniem centrów odczynowych. Kosmki śluzówki jelita ogniskowo zachowane, śluzówka ogniskowo wygładzona.
Wykonano reakcje IHC z antygenami:
CD20- reakcja dodatnia w centrach odczynowych i komórkach płaszcza
CD3 - reakcja dodatnia w limfocytach T
Reakcja z antygenem proliferacyjnym ki67- dodatnia w cenrach odczynowych
CD10 - dodatnia w centrach odczynowych nacieku zapalnego.

Pasaż jelit:
Przełyk bez zmian. Żołądek nie wykazuje zmian w ścianach. XII-ca w normie. Jelito czcze nie wykazuje zmian. Jelito kręte także nie wykazuje zmian. Dystalny jego odcinek do kątnicy nie wykazuje zmian. Kątnica słabo wypełniona kontrastem co uniemożliwia jej prawidłową ocenę.

Mam jeszcze różne wyniki badań krwi, je też mogę podać jeśli będzie trzeba. Czekam na jeszcze jakiś jeden, ostatni wynik badania.

Ja powiem wam, że nie mam pojęcia co o tym sądzić, niby stany zapalne w jelicie a badania które miały to potwierdzić (te przeciwciała ANCA) wyszły podobno dobrze. Wcześniej miałam teorię że do tego lata miałam tylko grzybicę lub IBS (przyczyna gazów i wzdęć) a że Crohn pojawił się dopiero niedawno i te stany zapalne są małe? i dlatego nie mam charakterystycznych objawów, biegunki występują raczej tylko jak biorę leki np Asamax.

Ale teraz już nie mam pojęcia co mi jest... Macie może jakieś pomysły?

Awatar użytkownika
kafka
Początkujący ✽✽
Posty: 429
Rejestracja: 18 lut 2010, 15:15
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Stany zapalne w j. cienkim a prawidłowe pozostałe wyniki?

Post autor: kafka » 11 lis 2013, 20:15

Ujemne przeciwciała nie są jednoznaczne z brakiem Crohna, czego jestem smutnym przykładem.

robert89
Początkujący ✽✽
Posty: 83
Rejestracja: 27 maja 2013, 13:25
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Stany zapalne w j. cienkim a prawidłowe pozostałe wyniki?

Post autor: robert89 » 13 lis 2013, 23:44

Niestety te choroby są ciężkie do zdiagnozowania.
Sam nie miałem biegunek przez 8 lat choroby. Za to miałem wzdęcia i niedobór żelaza. Dodatkowo niedowagę, ale to nie jest zbyt standardowy objaw. Zgaga rzadko. Nie miałem żadnych biegunek, ani krwi. Utrudniło to dość znacznie diagnozę.

IBS nie daje stanu zapalnego, bo wtedy by był nazwany chorobą Crohna:) Inne przyczyny zapalenia? Tu się nie wypowiadam, bo nie wiem czy Twoje zmiany zapalne są charakterystyczne i czy wogóle można to odróżnić. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to Yersinia. Podobno atakuje jelito kręte i kątnicę. Przed diagnozą miałem zbadaną krew pod kątem przeciwciał przeciwko tej bakterii.
Pozdrawiam :roll:
wzrost/waga: 173cm/63kg leki (aktualnie): Pentasa 3g., Sanprobi IBS 1x1, Humira.
Obecnie po Hemikolektomii prawostronnej (07.05.2013r.)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”