Moje objawy i badania

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
charlie_kr
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Re: Moje objawy i badania

Post autor: charlie_kr » 26 cze 2013, 22:50

Bardzo dziękuję. Badanie mam w sobotę, a dzień wcześniej pobranie krwi, żeby sprawdzić stan potasu, bo jeśli jest za niski, to dostanę bombę potasową do środka oczyszczającego, bo niski poziom może przeszkodzić w narkozie.
Mam badanie gastroskopii i kolonoskopii za jednym razem wraz z pobraniem wycinków, nagraniem na płycie, opisem i konsultacją. Wszystko niestety prywatnie, ale nie chciałem czekać. Nie ukrywam, że się boję, ale cóż..

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 26 cze 2013, 23:08

charlie_kr pisze:Mam badanie gastroskopii i kolonoskopii za jednym razem wraz z pobraniem wycinków, nagraniem na płycie, opisem i konsultacją.
no to wzorcowo! Taki pakiet to pewnie dzięki tej opcji prywatnej bo normalnie na NFZ to nie zawsze jest narkoza, albo nie zawsze wycinki pobierają. Płyty też nie dają...
charlie_kr pisze: Nie ukrywam, że się boję, ale cóż..
nie taki diabeł straszny :wink:

Najważniejsze to mieć dobre przygotowanie do badania - czyli dobrze się przeczyścić - jelitka znaczy się.
Czyścić pewnie zaczniesz się już w domu, zalecona powinna być dieta półpłynna a trzy dni przed badaniem powinna być płynna (kisiel, lekki rosołek bez wkładki i dużo płynów).
Powinny też być wlewki czyszczące, moja córka zawsze ma wykonywane, nawet jeśli ma biegunki i załatwia się kilkanaście razy na dobę to wlewkę czyszcząca musi być.

Co to jest takie przygotowanie i badanie :wink: ?
To chwilka, epizod w skali całego długiego życia, szybko zapomnisz o tym :roll:
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

robert89
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: lubuskie

Post autor: robert89 » 26 cze 2013, 23:52

maggie0278 pisze: Najważniejsze to mieć dobre przygotowanie do badania - czyli dobrze się przeczyścić - jelitka znaczy się.
Czyścić pewnie zaczniesz się już w domu, zalecona powinna być dieta półpłynna a trzy dni przed badaniem powinna być płynna (kisiel, lekki rosołek bez wkładki i dużo płynów).
Powinny też być wlewki czyszczące, moja córka zawsze ma wykonywane, nawet jeśli ma biegunki i załatwia się kilkanaście razy na dobę to wlewkę czyszcząca musi być.
Trzy dni przed badaniem? To umrzeć z głodu można :neutral: Nie wiem jak jest u was, ale u mnie lekarz kazał dzień przed kolonoskopią zjeść lekkie śniadanie, a od 16 pić fortrans. I efekt był dobry, co w opisie badania znalazłem. Wlewki i dieta płynna to raczej w szczególnych przypadkach.
wzrost/waga: 173cm/63kg leki (aktualnie): Pentasa 3g., Sanprobi IBS 1x1, Humira.
Obecnie po Hemikolektomii prawostronnej (07.05.2013r.)

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Post autor: mgiełkaa » 27 cze 2013, 00:16

Właściwe przygotowanie do kolonoskopii to podstawa powodzenia czytelności badania. Czyszczenie należy odpowiednio podzielić adekwatnie do pory dnia-godziny wykonywanego badania.

http://www.gastromed.pl/index.php?page= ... noskopii-2
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 27 cze 2013, 00:17

robert89 pisze:dzień przed kolonoskopią zjeść lekkie śniadanie, a od 16 pić fortrans. I efekt był dobry, co w opisie badania znalazłem. Wlewki i dieta płynna to raczej w szczególnych przypadkach.
ja tam znam taki schemat czyszczenia z oddziału dziecięcego CZD, nawet jak na samą sigmoidoskopię jedziemy to wlewka czyszcząca w wieczór poprzedzający badanie musi być.

Moja córka trzy dni nic nie je, tylko pije , dwa razy dziennie ma wlewkę czyszczącą po 500ml każda, fortrans dostaje przez sondę dożołądkową dwa dni z rzędu a i tak potrafi mieć w opisie : "złe przygotowanie do badania".
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU

Post autor: obyty.z.cu » 27 cze 2013, 10:38

Wlewki i dieta płynna to raczej w szczególnych przypadkach.
Swoja droga, 3 dni na diecie płynnej to nie głodówka.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

charlie_kr
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Post autor: charlie_kr » 27 cze 2013, 21:10

ja moge dzien pred badaniem jest normalnie, ale bede jadl nie duzo.
A w dniu badania glodowka.

[ Dodano: 30-06-2013 ]
Za 5 dni mam badanie.. Niewiele się zmieniło, chociaż nie boli mnie w ogóle brzuch. Robię papkowate stolce cały czas. Zjadłem ostatnio kilogram czereśni i dostałem rozwolnienia takiego, że z 5 razy byłem w toalecie, a na końcu wypróżniałem się przezroczystym śluzem..
Dodatkowo mam dziwne bóle w odbycie podczas długiego siedzenia..
O mamo znów się naczytałem różnych historii w internecie :cry:

[ Dodano: 06-07-2013 ]
Udało się i już po :)

Kolonoskopia nie jest wcale taka straszna jak mówią. Niepotrzebnie czytałem jakieś pierdoł w internecie.. fakt to picie fortransu jest obrzydliwe - słono/słodki smak jakbym pił rozpuszczoną w wodzie krede. Wypiłem 4 litry po 1 saszetce na litr. Zaczęło mnie czyścić dopiero po 2,5 litrach. Właściwie to nie było czyszczenie a sikanie tyłem :D

Na badanie stawiłem się o 9, 10 minut rozmowy z lekarką, założenie wenflonu, zastrzyk i obudziłem się po. Z mojej perspektywy trwało to jakieś kilka sekund. Posiedziałem chwilę, lekarz pożartował i pojechałem do domu.

Co do wyników: jestem zdrowy. Lekarz obejrzał wszystko, mówi że absolutnie nie mam żadnych powodów do zmartwień. Wszystko jest idealnie, nawet heliobactera nie mam. Zgrubienie to ewidentnie powstało po zaszyciu mięśni przez chirurga, który mi robił zabieg żylaków powróżka i nie mam się czym martwić. Mam ponoć wąskie jelita, co powoduje czasem te bóle, bo nie ukrywam, że jestem hipochondrykiem.

Co do wyników:
Gastroskopia:
Przełyk, wpust bez zmian. W żołądku niewielka ilość spienionej treści przeżroczystej. Błona śluzowa żołądka niezmieniona. Odźwiernik symetryczny, drożny. Opuszka XII-cy oraz część pozaopuszkowa bez zmian. Brodawka Vatera prawidłowa. W inwersji wpust szczelnie obejmuje aparat. Okolica podwpustowa oraz dno żołądka bez zmian.
Test ureazowy po 5 minutach ujemny
Zalecenia: brak

Kolonoskopia:
Per rectum zapięcie zwieracza prawidłowe. W zasięgu badającego palca bez zmian. Kolonoskop wprowadzono do podstawy kątnicy. Błona śluzowa jelita grubego na całej długości o prawidłowym wyglądzie i rysunku naczyniowym. Haustracja zachowana.
Rozpoznanie: norma
Zalecenia: brak

Na rozmowie z lekarzem dowiedziałem się, ze w takim wieku prawdopodobieństwo jakiejkolwiek choroby jest na prawdę małe. Co więcej - zawsze myślałem, że miałem hemoroidy, a okazało się, że ich nie mam, tylko sobie czasem podrażniam skórę koło odbytu.
Wyniki krwi mam w normie - robione wczoraj rano.

Generalnie powiedział, że nie mam się absolutnie czym martwić, że czasem bóle brzucha moga być od tego, że za szybko jem i połykam powietrze, że miękkie i spłaszczone stolce czasem mogą być od tego, że spożyłem dużo błonnika, albo od tego, że czasem za bardzo cisnę :D Albo po prostu jestem wrażliwy na niektorze rzeczy i mogę sobie zrobić test na uczulenia. No i mam jeść zdrowo, bo podobno po żołądku widać, że nie odżywiam się prawidłowo.
Biorę się za siebie porządnie.
Kolejna wizyta według lekarza, za 10 - 15 lat :D

Dostałem zdjęcia, płytkę i jakieś informacje, ale nie mam odwagi tego włączyć :D
Szczerze - ulżyło mi bardzo.
Pozdrawiam wszystkich :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”