CU, CD i inne zapalne choroby jelit
Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit,
dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Diagnostyka - Kolonoskopia i leczenie Katowice

annaem - 14-04-2012
Temat postu: Kolonoskopia i leczenie Katowice
Witam! Bardzo prosiłabym o poradę, gdzie można wykonać w Katowicach kolonoskopię refundowaną przez NFZ, gdzie na termin nie trzeba czekać pół roku. Czy jest to w ogóle możliwe? Ew. bardzo prosiłabym o polecenie dobrego lekarza z Katowic, który takowy zabieg mógłby wykonać.
Mój chłopak leczy się w GastroMedzie, dwa dni temu miał wyznaczony termin kolonoskopii. Nie jadł przez dwa dni przed zabiegiem pił wodę z fortransem jednakże jelita nie oczyściły się prawidłowo i zabieg nie doszedł do skutku. Na termin czekaliśmy 7 miesięcy, a musimy wykonać kolonoskopię. Chłopak od ponad roku zażywa sterydy co powoduje wiele komplikacji. Chcielibyśmy powziąć jakieś inne kroki w kierunku bezpieczniejszego zaleczania choroby, a nie tylko zaleczanie sterydowe stąd musimy jak najszybciej zapisać się na kolonoskopię.
Z drugiej strony czy miał ktoś też problemy z wykonaniem kolonoskopii z powodu nie wystarczającego przeczyszczenia jelit? Wie ktoś może jak można sobie pomóc w tym temacie? Większe ilości fortansu nie pomagają (Wypróbowane).

xAniax - 15-04-2012

amtb chyba piłaś lek o nazwie Fleet Phospho Soda i to sie rozpuszcza w szklance wody taka buteleczke ja mialam dwie jedna rano i wieczorem ale to jest słabsze od fontrastu bo p do następnej kolonoskopi pilam fontrast ale tu ponoć wazne jest picie poza nim duza ilość płynow wody itp. Ja osobiście wole fontrast niz ten fleet <blee> chodz najlepiej wspominam X-prep byl slodki ale za to po nim bolal brzuch;/
annaem moze spróbojcie jeszcze wypic troche parafiny, jak leżałam na dziecięcym to codiznnie 2-3 razy dzinnie parafina i dzien przed zabiegiem lewatywa.

annaem - 15-04-2012

Dzięki za poradę! Parafiny jeszcze nie stosowaliśmy. Mam nadzieję, że przy następnych przygotowaniach pomoże, chociaż powoli tracimy nadzieję bo to już kolejna kolonoskopia, która nie wyszła... co do kolonoskopii to w grę wchodzą raczej przychodnie, ostatnio przygotowywanie w szpitalu do kolonoskopii zajęło ok. 1,5 tygodnia....
Może ewentualnie ma ktoś namiary na jakiegoś specjalistę z Katowic lub najbliższych okolic wykonujący ten zabieg prywatnie po cenie w granicach rozsądku ( w naszej przychodni wyszło ok. 700 zł)

Miska Ryżu - 15-04-2012

zamiast parafiny sugeruję dzień/ dwa przed czyszczeniem pić jedynie (zamiast jedzenia) Ensure/Nutridrinki. Potem czyszczenie i ważne jest by pić duuużo wody. Ja tak do czyszczenia to z 6 litrów wody wypijam. No i w dzien badania rano można sobie zrobic lewatywkę.

prywatnie możesz spr h-t centrum medyczne tychy jest nr tel na stronce to można zadzwonić i się zapytać.
z państwowych to jest tez szpital w sosnocwcu wss5 (były górniczy), ale tam chyba są długie terminy czekania. Ale zadzwon zapytaj :-) Z katowic do s-ca to z 15min autem.

taloca - 15-04-2012

Ja kolonoskopie robiłam w Katowicach w Medisanie http://www.medisana.com.pl/index.html w znieczuleniu ogólnym i byłam zadowolona. Niestety nie wiem ile kosztuje i jak długo się czeka bo robiłam ją w ramach NFZ płaciłam tylko za znieczulenie.
annaem - 16-04-2012

a w Medisanie, jakiego lekarza polecacie? Długo należy oczekiwać na termin? Co do przygotowania to tym razem mój chłopak nie jadł nic dwa dni, wypił mnóstwo wody, zalecany fortrans i niestety nie przyniosło to oczekiwanego skutku.
taloca - 16-04-2012

annaem napisał/a:
a w Medisanie, jakiego lekarza polecacie? Długo należy oczekiwać na termin?

Nie wiem jak tam jest teraz kiedyś przyjmowały tam Pani Doktor Alina Reichert - Bereszko i Pani doktor Smok - Ptaszyńska. Podobno obie ok ale więcej pozytywnych opinii na forum czytałam o Pani Doktor Alinie Reichert - Bereszko. Co do terminów i w sumie całej reszty to nie wiem bo ja leżałam w szpitalu, a do Medisany zostałam tylko przewieziona na kolonoskopię. Kolonoskopię na pewno bym sobie tam zrobiła co do leczenia sama nie wiem. Jeśli ma się cu, czy cd to chyba raczej bym wybrała jakiś ośrodek referencyjny. Podobno na Śląsku obecnie jednym z lepszych jest Szpital Św. Barbary w Sosnowcu. Może lepiej tak na szybko skonsultować się w tej Medisanie, ale termin sobie też ustalić do Sosnowca (bo pewnie długo się czeka). Trudna decyzja to jest.
U mnie przygotowania wyglądały tak, że przez trzy dni nic prawie nie jadłam. Pierwszego dnia tylko lekkie śniadanie i rosół na obiad dostałam i kroplówki, drugi dzień już tylko mogłam pić i kroplówki, trzeci dzień też nic tylko pic klarowne płyny no i fortrans plus wieczorem lewatywa i jeszcze następnego dnia rano lewatywa i nic nawet do picia tylko jakieś kroplówki i popołudniu badanie. Co do fortransu piłam 3 saszetki choć w moim przypadku podobno by 2 wystarczyły (wolałam dla pewności 3 :P ) gdzieś czytałam, że podobno ilość fortransu do wypicia zależy też od wagi pacjenta. Ja oczyściłam się bardzo dobrze :)